کد خبر 18733

وزارت خارجه روسیه گفته است که هرروز با مخالفان دولت سوریه در جنوب سوریه مذاکره و گفتگو می کند تا به راه حلی دست پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در پی شکست مذاکرات میان نظامیان روس و گروه‌های مخالف سوری، نظامیان این کشور رایزنی‌های هر روزه‌ای را با نمایندگانی از این گروه‌های مخالف در جنوب سوریه آغاز کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت سیریا نیوز، سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی مطبوعاتی اظهار کرد: پس از شکست مذاکرات میان روسیه و مخالفان سوری درباره وضعیت جنوب سوریه، نمایندگان روسیه و در راس آنها نظامیان این کشور مذاکرات هر روزه‌ای را  با مسؤولان گروه‌های مخالف سوریه آغاز کردند و در پی بررسی راه‌های سازش سیاسی در این کشور هستند.

این دیپلمات روسی گفت: من اطمینان دارم که این رایزنی‌های هر روزه نتیجه خواهند داد.

این رایزنی‌ها در پی اعلام شکست مذاکرات با روسیه از سوی مخالفان سوری آغاز شده‌اند. مخالفان سوریه در مذاکرات یاد شده، پیش‌نویسی از پیشنهادات خود به روسیه درباره وضعیت منطقه جنوب سوریه را که شاهد عملیات‌های نظامی و بمباران‌هاست، ارائه کردند.

این پیش‌نویس شامل پیشنهاد مخالفان برای روسیه مبنی بر توقف درگیری‌ها در جنوب سوریه در مقابل صدور مجوزی برای فعالیت مجدد نهادهای مدنی در مناطق تحت کنترل مخالفان در مقابل تعهد مسکو به ورود نیروهای ارتش به مناطق‌شان بود.

طبق این پیش‌نویس، مخالفان پیشنهاد کردند، امور گذرگاه نصیب در مرز سوریه و اردن به مدیریت شهری سپرده شده و مسؤولیت برقراری امنیت در آنجا را پلیس نظامی روسیه با همراهی نیروهای مخالف سوری انجام دهند. همچنین مخالفان پیشنهاد کردند در مقابل تحویل تدریجی سلاح‌های سنگین‌شان و بازگشایی مسیرها و گذرگاه‌های تجاری میان مناطق مختلف، روند آزادسازی زندانیان آنها سرعت گرفته و تضمین شود نیروهای آنها تحت محاکمه در بازداشت قرار نگیرند.

روز سه‌شنبه دور جدید مذاکرات میان مخالفان سوری و نظامیان روسیه برای دستیابی به توافق آشتی برای منطقه جنوب سوریه آغاز شد.

ابراهیم الجباوی، سخنگوی مخالفان سوری اظهار داشت: توافقی که مذاکره درباره آن انجام شد، شامل تحویل سلاح‌های مخالفان و موافقت با آزادی آنها و ورود پلیس نظامی روسیه به مناطق آنها است.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر سوریه امروز (پنج‌شنبه) ادعا کرد، در پی شکست مذاکرات، حملات هوایی بی‌سابقه‌ای علیه برخی شهرک‌ها در جنوب سوریه انجام شد.

به ادعای این مرکز، از شب گذشته تا صبح امروز بیش از ۶۰۰ حمله هوایی به این منطقه انجام شده است.

ارتش سوریه با حمایت از نیروی هوایی روسی از دو هفته قبل عملیات نظامی خود را علیه شبه نظامیان مخالف سازش آغاز کرد و توانست کنترل تعدادی از شهرک‌های آنها را به دست بگیرد.

این عملیات منجر به افزایش تعدادی آوارگان در استان درعا به سمت مرزهای اردن شد. اردن تلاش‌های میانجگرانه‌ای در راستای از سرگیری مذاکرات میان مخالفان سوری و روس‌ها انجام داد.

منطقه جنوب سوریه یکی از مناطق کاهش تنش در این کشور است که طی توافقی میان سه کشور ترکیه، روسیه و اردن در سال ۲۰۱۷ حاصل شد.


منبع: ایسنا

ارسال نظر

تازه ها