کد خبر 16778

رویترز؛

چند وقتی است که خبر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل در حمایت از اسرائیل مطرح می شود و نیکی هیلی سال گذشته رسما اعلام کرد که اگر موضع گیری ها علیه رژیم صهیونیستی کنار گذاشته نشود، آمریکا از شورا خارج می شود. حال با توجه به بی نتیجه بودن مذاکرات آمریکا با شورای حقوق بشر خروج این کشور قوت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، گفتگو‌ها با آمریکا در رابطه با چگونگی تغییر اصلی‌ترین نهاد حقوق بشری سازمان ملل نتوانسته پاسخگوی تقاضا‌های آمریکا باشد که این امر به معنای خروج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل است که نشست آن از روز دوشنبه شروع می‌شود.

یک منبع مطلع آمریکایی گفت: خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل قریب الوقوع است، اما به جزئیات آن اشاره نکرد.

منابع دیپلماتیک گفتند خروج آمریکا از این شورا، اما و اگر ندارد و در حال حاضر موضوع صرفا زمان خروج آمریکا از آن خواهد بود که نشستی سه هفته‌ای تا ششم ژوئیه خواهد داشت.

نیکی هیلی، فرستاده آمریکا در سازمان ملل، علنا سال گذشته به شورای حقوق بشر اعلام کرد اگر موضع گیری‌های این شورا علیه رژیم صهیونیستی کنار گذاشته نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل که سال ۲۰۰۶ تشکیل شد، یک دستور کار دائمی در زمینه نقض حقوق بشر به وسیله اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین دارد و واشنگتن خواستار برداشته شدن این دستور کار است.

واشنگتن معتقد است این شورا پر از مخالفان اسرائیل است و حتی در دوره جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین این کشور، نیز به مدت سه سال آن را تحریم کرد؛ تا اینکه در سال ۲۰۰۹ در دوره باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، مجددا به این شورا پیوست.

شورای حقوق بشر با چهل و هفت عضو ماه گذشته به لزوم انجام تحقیقات درباره کشتار‌های غزه رای داد و از استفاده بیش از حد از زور علیه مردم فلسطین بوسیله اسرائیل انتقاد کرد. آمریکا و استرالیا تنها کشور‌هایی بودند که در این رای گیری رای منفی دادند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

تازه ها