کد خبر 16753

چین بار دیگر بر تهدید به لغو توافقات با آمریکا که هدف از آن‌ها خنثی کردن مناقشه تجاری میان دو طرف بود، تاکید کرد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، دولت چین روز پنجشنبه تهدید به لغو توافقات با آمریکا را که هدف از آن‌ها خنثی کردن مناقشه تجاری میان دو طرف بود، تکرار کرد.

این تهدید در شرایطی بار دیگر مطرح می‌شود که آمریکا آماده می‌شود فهرستی از کالا‌های چینی را که هدف افزایش تعرفه‌های واردات قرار می‌گیرند، منتشر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است در واکنش به نارضایتی‌ها در خصوص سیاست فناوری و مازاد تجاری پکن، تعرفه‌هایی به ارزش حداکثر ۱۵۰ میلیارد دلار را بر کالا‌های چینی اعمال خواهد کرد.  در چارچوب این تصمیم، قرار است کاخ سفید روز جمعه فهرستی از کالا‌های چینی با ارزش ۵۰ میلیارد دلار را که مشمول تعرفه ۲۵ درصدی می‌شوند، منتشر کند.

پس از گفتگو‌های سوم ماه ژوئن بین ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا و لیو هه، معاون نخست وزیر و مقام اقتصادی ارشد چین، پکن وعده داد سویا، گاز طبیعی و محصولات بیشتری از واشنگتن خواهد خرید، ولی در عین حال هشدار داد اگر تهدید ترامپ درباره تعرفه‌ها اجرایی شود، همه توافقات لغو خواهد شد.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: "ما به روشنی گفتیم که اگر آمریکا تحریم‌های تجاری از جمله تعرفه‌ها را اعمال کند، هیچ کدام از نتایج به دست آمده توسط دو طرف در زمینه اقتصاد و تجارت محقق نخواهد شد".

او افزود: "من امروز فقط می‌خواهم این نکته را تکرار کنم".

نخستین دور افزایش تعرفه‌های واشنگتن در واکنش به شکایات در این خصوص است که پکن، شرکت‌های خارجی را برای ارائه فناوری‌های خود تحت فشار قرار می‌دهد یا این فناوری‌ها را به سرقت می‌برد که این اقدام ناقض تعهدات چین به سازمان تجارت جهانی است.

چین همچنین تهدید کرده است با افزایش تعرفه‌های خود بر صادرات آمریکا به ارزش ۵۰ میلیارد دلار، مقابله به مثل خواهد کرد؛ هر چند مقامات در پی تازه‌ترین دور گفتگو‌ها از مطرح کردن مجدد این تهدید خودداری کردند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها