کد خبر 16237

ولادیمیر پوتین که برای شرکت در اجلاس شانگهای به چین سفر کرده قبل از شرکت در نشست با شی جینپینگ دیدار کرد و مدال دوستی را از او دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به چین سفر کرده تا در نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت کند اما قبل از شرکت در این نشست ابتدا با شی جینپینگ، همتای چینی‌اش دیدار کرد.

شی جینپینگ در آغاز مذاکرات رسمی با پوتین گفت: مهم نیست که چه نوسانات و تغییراتی در شرایط بین‌المللی وجود دارد. چین و روسیه همواره توسعه روابطشان را به عنوان یک اولویت قرار دادند.

شی جینپینگ سپس مدال طلای دوستی چین را به پوتین تقدیم کرد و وی را بهترین، صمیمی‌ترین و قدیمی‌ترین دوست مردم چین توصیف کرد.

وی افزود: پوتین رهبر کشور بزرگی است که نفوذ بسیاری در سراسر جهان دارد و او بهترین و صمیمی ترین دوست من به شمار می‌آید.

این دو رئیس‌جمهور بر امضای چندین توافقنامه از جمله بودجه مشترک سرمایه گذاری صنعتی یک میلیارد دلاری نظارت داشتند.

شی جینپینگ متعهد شد که چین و روسیه به تعمیق همکاری‌هایشان در عرصه جهانی ادامه دهند.

وی افزود: چین و روسیه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند و هر دو کشورهای بسیار مسئولی به شمار می‌آیند. من و پوتین توافق  کردیم که در مواجهه با وضعیت پیچیده بین‌المللی همکاری‌های دوجانبه‌مان را در امور بین‌المللی افزایش دهیم و به تعمیق همکاری‌های استراتژیک بپردازیم.

پوتین نیزضمن تشکر از دریافت این مدال گفت: من این مدال را تصدیقی برای تلاش‌های روسیه در راستای توسعه همکاری استراتژیک جامع با چین می‌دانم. این نشانه‌ای از توجه و احترام ویژه به منافع ملی مشترکمان بر مبنای منافع مردمانمان و البته دوستی شخصی‌مان است.

57690775

57690770

57690771

57690772

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها