کد خبر 16197

30 سازمان حقوقی بین‌المللی از جمله دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات سعودی خواستند که هرچه سریعتر زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر را آزاد کنند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، 30 سازمان حقوقی بین‌المللی از جمله دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات سعودی خواستند که هرچه سریعتر زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر را آزاد کنند.

این سازمان‌ها در بیانیه خود از رژیم سعودی خواستند که هرچه سریعتر مکان بازداشت این فعالان را مشخص کرده و اجازه دیدار خانواده‌ها و وکلا با آن‌ها را بدهد.

این بیانیه می‌افزاید که 12 مدافع حقوق بشر از پانزدهم ماه می گذشته (25 اردیبهشت) بازداشت هستند که در بین آن‌ها برخی فعالان کمپین‌های اعتراض به نقض حقوق بشر و تبعیض علیه زنان در عربستان حضور دارند.

سازمان‌های مذکور در بخش دیگری از بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی درباره سرنوشت زندانیان و نامشخص بودن مکان بازداشت آن‌ها، از رژیم سعودی خواستند که به شهروندان این کشور از جمله زنان اجازه ابراز نظر، برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز و تشکیل تشکل‌ها را بدهند.

حکومت عربستان روز شنبه از آزادی موقت 8 نفر از فعالانی که اخیرا به اتهام ارتباط ارتباط و همکاری با سازمان‌ها و دشمنان ریاض بازداشت شده بودند، خبر داد.

رسانه‌های خبری پیش از این از بازداشت "محمد الربیعه" فعال سیاسی، "ابراهیم المدیمیغ" مشاور سابق هیئت دولت سعودی، "عزیزه یوسف" فعال حقوق زنان، "لجین الهذلول" مدافع حقوق زنان، و"ایمان النفجان" خبر دادند. این افراد طی سالیان گذشته خواستار حق رانندگی زنان  بودند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها