کد خبر 16174

طرحی که داماد ترامپ در خصوص حل و فصل بحران فلسطین ارائه داده، موجب بحران میان کشورهای عربی شده است و اردن خواستار گنجاندن اصلاحاتی در پیش‌نویس آن است که به نظارت اردن بر اماکن مقدس در شهر قدس و بخش قدیمی شهر مربوط می‌شود

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، منابع دیپلماتیک عربی از بروز اختلافات شدید میان عربستان، امارات و آمریکا از یک سو با اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین از سوی دیگر در خصوص پیش‌نویس طرح موسوم به «معامله قرن» خبر می‌دهند.

به نوشته پایگاه خبری العربی الجدید، طرحی که «جارد کوشنر» داماد دونالد ترامپ در خصوص حل و فصل بحران فلسطین ارائه داده، موجب بحران واقعی میان کشورهای عربی شده است و اردن در این میان خواستار گنجاندن اصلاحاتی در پیش‌نویس این طرح است که به نظارت اردن بر اماکن مقدس در شهر قدس و بخش قدیمی شهر مربوط می‌شود.

در این میان عربستان و امارات نیز، تمام و کمال طرح کوشنر و «جیسون گرینبلت» معاون ترامپ را پذیرفته‌اند؛ فردی که اخیرا به طور غیر رسمی با محمد بن سلمان دیدار و گفت‌وگو داشته است.

منابع دیپلماتیک همچنین گفته‌اند که «محمد بن سلمان» به کوشنر و گرینبلت قول داده است که موافقت اردن را در خصوص این طرح به دست آورد و همین مسأله شایعات در خصوص دست داشتن عربستان در تظاهرات ضد دولتی اخیر در اردن را قوت بخشیده است.

بنا بر این گزارش، بن سلمان و کوشنر توافق کرده‌اند که طرح «معامله قرن» به سرعت اجرا شود و در این میان داماد ترامپ نیز بتواند به علت اداره این پرونده مهم در داخل دولت جایگاه خود را محکم‌تر کند و در مقابل نیز آمریکا حمایت‌های گسترده‌ای از عربستان در قضیه جنگ یمن و تشکیل ائتلاف ضد ایرانی، انجام دهد.

طبق نوشته العربی الجدید، مصر در این میان تلاش دارد با احتیاط قدم بر دارد و بیشتر می‌خواهد تا به عنوان یک واسطه عمل کند تا اینکه یک طرف بحران باشد و در این میان نیز میلی به این ندارد که اردن به علت مخالفت خود با طرح معامله قرن، دچار مشکلات و بحران‌های اقتصادی شود.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود. بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها