کد خبر 14377

بعد از انتشار گزارشهایی درباره غیبت ولی‌عهد سعودی در رسانه‌ها، رئیس دفتر ویژه بن‌سلمان امروز (جمعه) عکسی از او منتشر کرد تا نشان دهد این گزارشها نادرست هستند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بعد از انتشار گزارشهایی درباره غیبت ولی‌عهد سعودی در رسانه‌ها از زمان حادثه تیراندازی در پایتخت عربستان سعودی، یکی از مشاوران «محمد بن سلمان» امروز (جمعه) عکسی از او منتشر کرد تا نشان دهد این گزارشها نادرست هستند.

«بدر العساکر»، رئیس دفتر ویژه بن‌سلمان ، این عکس که ولی‌عهد سعودی را در کنار «عبدالفتاح السیسی»، محمد بن زاید»، ولی‌عهد ابوظبی و «حمد بن عیسی»، پادشاه بحرین قرار دارد، در حساب توییتری خود منتشر کرده است.

او با انتشار این عکس نوشت: «دیدار دوستانه بین برادران ادامه دارد ... این دیدار چند روز پیش به میزبانی و ضیافت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بود».

با این حال تاریخ دقیق این عکس و مکان آن مشخص نشده است و احتمالا این عکس در واکنش به انتشار اخباری از سرنوشت مبهم ولی‌عهد سعودی بعد از حادثه 21 آوریل و عدم حضور وی در انظار عمومی منتشر شده است.

از سوی دیگر هیچ یک از رسانه‌های چهار کشور که به محور تحریم کننده قطر معروف‌اند، پیش از این، به این دیدار اشاره‌ای نکرده‌اند و طی روزهای اخیر خبر یا گزارشی درباره آن منتشر نکرده‌اند. 

کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر نزدیک به یک سال است که با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی، با روابط دیپلماتیک خود با دوحه پایان داده و تحریم‌هایی علیه قطر اعمال کرده‌اند.

به توجه به رویدادهای این هفته سرزمین‌های اشغالی، برخی معتقدند این احتمال نیز وجود دارد که آفتابی نشدن ولی‌عهد سعودی در ملأ عام و رسانه‌ها طی برنامه‌‌ریزی قبلی و با هدف فرار از تبعات این حوادث و فشار رسانه‌ها  بوده باشد.

دوشنبه این هفته آمریکا سفارت خود را همانگونه که پیشتر اعلام کرده بود در سالروز هفتادمین سالروز اشغال فلسطین، از تل‌آویو به شهر قدس منتقل و آن را افتتاح کرد.

این اقدام آمریکا که اعتراض‌های گسترده فلسطینان در کرانه باختری و نواز غزه را در پی داشت، بیش از 60 شهید و هزاران زخمی برجای گذاشت.

انتشار عکس ولی‌عهد سعودی در کنار سران مصر، امارات و بحرین با هر هدفی که منتشر باشد، نشان می‌دهد مقاماتی که پیشتر از این، در رسانه‌های داخلی و ملی خود و نشست‌های عربی از شورای همکاری گرفته تا اتحادیه عرب، سنگ فلسطین و قدس را به سینه می‌زدند، همزمان با در خون غلتیدن اهالی محاصره شده غزه در کنار استخرهای لوکس و مجلل، لبخن زنان عکس می‌گیرند.

یکی از کاربران در توییتر در واکنش به انتشار این عکس می‌نویسد: «داستان خیانت». دیگری نیز می‌نویسد: «هنگامی که آمریکا سفارت خود را در قدس افتتاح می‌کند، این‌ها دور هم جمع شده‌اند و اهالی غزه به دور از مرزهای سرزمینشان می‌میرند ولی هیچ کلمه‌ای علیه اسرائیل شنیده نمی‌شود».

کاربردی دیگر از مصر نوشته است: «دیدار گوسفندان بعد از آنکه اورشلیم (قدس) سرزمین‌ عربی به صهیونیست‌ها واگذار شد؛ آن‌ها در غیاب رسانه‌ها، در کاخ ریاست جمهوری مصر دیدار کردند».

شاهزاده «خالد بن فرحان آل سعود» که از منتقدان رژیم آل سعود بوده در واکنش به حوادث فلسطین اشغالی، از سکوت جهان اسلام و کشورهای عربی در قبال قدس به شدت انتقاد کرد و گفت که «آیا عربیت و اسلام خود را رها کرده و آن را با یهودیت و صهیونیسم جایگزین کرده‌ایم ... کجاست مردم عربستان؟  مردم کشور خادم الحرمین؟».

این شاهزاد معارض سعودی حکومت سلمان بن عبدالعزیز، شاه سعودی را ظالمانه خواند و گفت که پسر او محمد بن سلمان صهیونیست است.

شاهزاده بن فرحان با خائنانه خواندن سیاست‌های پادشاه سعودی و پسرش، از آن دو اعلام برائت کرده و از خانواده خود به ویژه مقرن بن عبدالعزیز، ولی‌عهد سابق سعودی که از سوی شاه سعودی برکنار شد، درخواست کمک خواسته است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها