کد خبر 14016

نیویورک تایمز

نیویورک تایمز در گزارشی ادعا کرده است که سرگی اسکریپال با همکاری بریتانیا دیدارهایی با مقامات امنیتی کشورهای دیگر برگزار می‌کرده و اطلاعاتی را در مورد روسیه به انها می داده و این راهی برای امرار معاش این جاسوس دوجانبه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز چند مقام اروپایی که نامشان را فاش نکردند، گفتند: اسکریپال بعد از سکونت گزیدن در بریتانیا سفرهایی را به منظور پیشنهاد اطلاعاتی درباره روسیه و شبکه ماموران خارجی‌اش به سرویس‌های اطلاعاتی خارجی انجام می‌داده است.

یک مقام آگاه اروپایی در این گزارش تایید کرده که اسکریپال در ژوئن ۲۰۱۶ به شکلی پنهانی با گروهی از افسران اطلاعاتی استونی دیدار کرده است.

این منبع با این حال فاش نکرد که در دستورکار این نشست چه مسائلی مطرح شده‌اند. با این حال صرفا گفت که مربوط به "اطلاعاتی بسیار حساس" شده است.

این مقام گفت: مقام‌های اطلاعاتی بریتانیا به برگزاری این نشست کمک کرده‌اند. نیویورک تایمز در عین حال یکسری گزارش‌های اخیر از سوی رسانه‌های جمهوری چک درباره دیدارهای اسکریپال با افسران اطلاعاتی جمهوری چک را تایید کرد.

به نوشته این روزنامه، یک مقام جمهوری چک گفته اسکریپال در سال ۲۰۱۲ در شهر پراگ با یکسری افسران اطلاعاتی محلی دیدار داشته و به آنها درباره شبکه جاسوسی روسیه در اروپا اطلاعاتی را داده است.

این گزارش تصریح کرده با وجود آنکه بیشتر اطلاعات اسکریپال قدیمی بوده‌اند اما به حدی مفید واقع شده‌اند که چنین نشست‌هایی در بریتانیا ادامه یافته‌اند.

نیویورک تایمز نتیجه گرفته این تبادل اطلاعات و دانش کارشناسی احتمالا تنها راه کسب درآمد برای این جاسوس سابق بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها