کد خبر 13942

به رغم میانجیگری های کویت

وزیر خارجه قطر گفت: میانجی‌گری کویت همچنان پابرجاست اما حل این بحران بعید به نظر می‌رسد و در صورت حل شدن نیز هرگز روابط با این کشورها به روال سابق باز نخواهد گشت

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر امروز یکشنبه در سخنانی در یک سمینار در دوحه تحت عنوان «بحران در شورای همکاری خلیج‌ (فارس) و تحولات سیاسی در منطقه» گفت که اختلافات ما با ابوظبی بسیار جزئی بود و ما انتظار بروز چنین بحرانی با این حجم را نداشتیم.

آل ثانی محاصره قطر را یک «خیانت» توصیف کرد و اظهار داشت: «چند ساعت قبل از آغاز محاصره اصلا نشانه‌ای دال بر تصمیم (این کشورها) برای محاصره وجود نداشت اما شرایط یک دفعه تغییر کرد و به سیاست خصمانه علیه قطر تبدیل شد.»

روزنامه «الخلیج آن لاین» در سایت خود به نقل از آل ثانی نوشت که جامعه جهانی از بحران قطر خسته شده در حالیکه هیچ نشانه‌ای دال بر حل این بحران وجود ندارد.

وزیر خارجه قطر همچنین اشاره کرد که میانجی‌گری کویت همچنان پابرجاست اما حل این بحران بعید به نظر می‌رسد و در صورت حل شدن نیز هرگز روابط با این کشورها به روال سابق باز نخواهد گشت.

این اظهارات وزیر خارجه قطر در حالی است که گفته می‌شود فرستاده امیر کویت فردا دوشنبه نیز در تلاش برای حل این بحران به قطر می‌رود و نامه‌ای را به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر تقدیم خواهد کرد.

از حدود یک سال قبل روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر) با قطر قطع شده است و امیر کویت نیز از یک سال پیش همچنان در تلاش است تا آشتی بین کشورها را برقرار نماید اما تاکنون تلاش‌های وی بی‌نتیجه مانده است.

چهار کشور مذکور بر خواسته‌های ۱۳‌گانه خود از جمله کاهش روابط قطر با ایران، توقف حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس و تعطیلی شبکه الجزیره اصرار دارند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها