کد خبر 13850

خروج از برجام تصمیم نهایی آمریکا در قبال این توافق بین‌المللی بود‌؛ تصمیمی که واکنش جامعه جهانی را در پی داشت.

اروپا، چین، روسیه و بریتانیا نسبت به آخرین توافقی که آمریکا زیر پا گذاشت، ابراز نگرانی کردند(پیش از این آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس، معاهده مشارکت ترانس- پاسیفیک و یونسکو نیز خارج شده بود) و اتحادیه اروپا پایبندی خود نسبت به برجام را اعلام کرد. تنها کشورهایی که دونالد ترامپ را در خصوص این موضوع تحسین کردند، اسرائیل، عربستان، امارات متحده عربی و بحرین بودند و به نظر می‌رسد در آینده باید شاهد صف‌بندی‌های محسوس در عرصه بین‌المللی نسبت به سیاست‌های آمریکا باشیم.

اما مقامات بلند‌پایه ایران با نگاهی سیاست‌ورزانه و هوشمندانه نسبت به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان دادند و رهبری شرط ماندگاری ایران در برجام را تضمین عملی اروپا نسبت به تعهدات برجام اعلام کرد؛ ریاست جمهوری نیز اعلام کرد که پس از رایزنی با سایر کشورهای هم‌پیمان در برجام در هفته‌های آتی نسبت به اقدام آمریکا تصمیم‌گیری می‌کنیم. هم‌راستا با این اظهارنظرها وزارت امور خارجه فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: دوشنبه هفته جاری نشست چهارگانه ایران، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار می‌شود. اروپا خواهان ماندن ایران در برجام است و ایران نیز تضمین عملی می‌خواهد، حال باید دید چه راهکار عملی‌‌ برای همکاری ایران و اروپا وجود دارد و اروپا به چه شکل می‌خواهد ایران را راضی نگه دارد.

کاخ سفید اعلام کرده است که ترامپ دستور داده پروسه بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایران فورا آغاز شود و تحریم‌ها بخش‌های حیاتی اقتصاد ایران شامل انرژی، پتروشیمی و بانکی را هدف خواهد گرفت. از این رو، محور نشست هفته جاری مذکور را باید شامل انرژی و پتروشیمی، حمل و نقل و مالی‌(بانکی و بیمه) جست‌وجو کرد و اروپا بدون شک اگر بخواهد ایران را آرام نگه دارد، باید با راه‌حل‌هایی برای فروش نفت پشت میز مذاکره بنشیند؛ به قول معاون وزیر نفت: برجام تا زمانی زنده است که بتوانیم نفت بفروشیم!

بازارها همزمان با خبر فرمان خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها در روز چهارشنبه هفته گذشته رفتارهای مختلفی نشان دادند. سکه طلا در ابتدا با هیجان روند صعودی خود را طی کرد و در انتهای روز و همزمان با توزیع سکه‌های پیش فروش یک ماهه فروکش کرد.

براساس برآورد قیمت ریالی دلار با استفاده از اونس طلا در روز چهارشنبه (19 اردیبهشت) قیمت واقعی دلار تقریبا 6800 تومان بوده است؛ این در حالی است که قیمت دلار در این روز 6650 تومان بود.

همان‌طور که می‌دانید همچنان شرکت‌های بورسی صورت‌های مالی خود را براساس نرخ رسمی دلار‌(4200 تومان) تنظیم خواهند کرد. از نگاه برخی از کارشناسان، بازار ملک نیز معاملات را با متوسط هر دلار 6 هزار تومان پیش می‌برد. بازار طلا و خودرو نیز با نرخ نزدیک به 6800 تومان معاملاتش صورت می‌گیرد. حال با این توصیفات کدام بازار می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری باشد؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که این کمیسیون طرح دو فوریتی برای مدیریت نظام ارزی کشور آماده کرده است که تقویت نقاط قوت تصمیمات جدید ارزی دولت و رفع نقاط ضعف و همچنین اقدامات تخصصی در راستای ساماندهی بازار ارز است. شنیده‌ها حاکی از این است که در این طرح نشانه‌هایی از افزایش قیمت دلار برای شرکت‌های صادرات محور دیده شود که بدون شک تاثیر زیادی بر صورت‌های مالی آن‌ها و در نتیجه بورس خواهد داشت. براساس این طرح قرار است سامانه‌ای تعریف شود که صادرکنندگان بتوانند با ارقامی بالاتر ارز را تسعیر کنند. بحث طرح مذکور از یک طرف و فاصله دلار 4200 تومانی در این بازار با نرخ واقعی (6800 تومانی) و خروج آمریکا از برجام که موجب خروج بلاتکلیفی از بازار سهام شد، همگی گویای آن است که بورس در میان‌مدت می‌تواند بهترین گزینه سرمایه‌گذاری باشد؛ بازار مسکن را نیز باید به عنوان انتخاب دوم سرمایه‌گذاران دید. تحلیلگران معتقدند که معاملات بازار طلا و خودرو ظرفیت‌های خود را برای سودسازی تقریبا از دست داده‌اند و نباید انتظار زیادی از این بازارها داشت.

 

ستار مرادی، روزنامه نگار 

ارسال نظر

تازه ها