کد خبر 13786

شرکت اپل اکنون یک تریلیون دلار ارزش دارد اما به نظر می‌رسد که این امر زیاد طول نمی‌کشد چرا که آمازون در تعقیب این شرکت بزرگ آمریکایی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اپل اکنون اولین شرکتی است که در آستانه یک تریلیون دلار قرار دارد اما حتی اگر این شرکت به ارزش یک تریلیون دلار برسد احتمالا این زیاد طول نمی‌کشد چرا که شرکت بزرگ دیگری در تعقیب آن است و این شرکت «آمازون» است. 

درآمد سالیانه اپل که مؤسس آن استیو جابز در سال 1976 است اکنون به 229 میلیارد دلار رسیده است که از تولید ناخالص داخلی دو کشور پرتغال و نیوزیلند بیشتر است. 

Capture

سرمایه‌گذاری در شرکت اپل اکنون 934 میلیارد دلار است و این در حالی است که وارن بافت درصد سهام خود در این شرکت را افزایش داد. 

میزان درآمد شرکت اپل از بخش خدمات که شامل موسیقی و ذخیره آنلاین است 31 درصد افزایش یافته است و در همین حال «آنجلو زینو» بیان کرد که قیمت هر سهم اپل اکنون از 195 دلار به 210 دلار خواهد رسید که با این حساب میزان سرمایه‌گذاری در این شرکت به 1.03 تریلیون دلار خواهد رسید. 

اما اپل یک تعقیب‌کننده بسیار جدی دارد و آن هم شرکت بسیار مشهوری به ارزش 780 میلیارد دلار با مالکیت «جف بیزوس»  با نام «آمازون» است. آمازون بعد از اپل پرارزش‌ترین شرکت دنیاست. 

مقامات عربستان سعودی گفته‌اند که انتظار دارند شرکت آرامکوی عربستان سعودی در صورتی که به صورت بین‌المللی عرضه اولیه شود حدود 2 تریلیون دلار ارزش خواهد داشت. 

شرکت آمازون اگرچه اکنون 148 میلیارد دلار از اپل کمتر ارزش دارد اما اخیرا ارزش سهام این شرکت بالا رفته و فعالیت‌های خود را بیشتر از اپل گسترش داده است. 

سود مورد انتظار دو شرکت اپل و آمازون قابل قیاس نیست چرا که آمازون حدود 100 بار در طول 12 ماه سوددهی داشته است در حالی که اپل تنها 15 بار سودده بوده است. 

Capture12121

از طرف دیگر قیمت سهام شرکت اپل در طول 12 ماه حدود 24 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که سهام شرکت آمازون 70 درصد رشد داشته و در نتیجه تکنولوژی ابری به کار گرفته شده توسط این شرکت 31 درصد درآمد این شرکت در طول این 12 ماه افزایش یافته است. 

«آلفابت» که مالکیت گوگل را برعهده دارد اکنون 765 میلیارد دلار ارزش دارد و بعد از آمازون سومین شرکت بزرگ دنیاست و پس از آن «مایکروسافت» با 749 میلیارد دلار قرار دارد. 

شرکت آمازون توانست در ماه فوریه دو شرکت مایکروسافت و آلفابت را پشت سر بگذارد و ارزش بازار خود را به 780 میلیارد دلار برساند. 

Capture0000

اگر شرکت «فیس بوک» را هم در نظر بگیریم اکنون این پنج شرکت حدود 15 درصد از ارزش بازار «اس اند پی 500» را در اختیار دارند. «کل ارزش بازار شرکت عضو شاخص «اس اند پی 500» اکنون 24 تریلیون دلار است. 

 

ارسال نظر

تازه ها