کد خبر 13712

در راستای حمایت از تداوم برجام رخ داد

وزیران امور خارجه ژاپن و نروژ در تماس های تلفنی جداگانه با همتای ایرانی خود بر حمایت از تداوم برجام، تاکید کردند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، وزیران امور خارجه ژاپن و نروژ در تماس های تلفنی جداگانه با دکتر محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود ضمن حمایت از تداوم برجام، بر لزوم بهره‌مندی ایران از منافع این توافق تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان هم ضرورت ارائه تضمین از سوی دیگر طرف های این توافق برای دستیابی ایران به منافعش از برجام را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه ایران یکشنبه دور جدیدی از مذاکرات فشرده درباره توافق هسته ای بدون آمریکا را با سفر به پکن، مسکو و بروکسل آغاز می کند.

ظریف ابتدا به چین می رود و سپس به روسیه و در نهایت عازم مقر اتحادیه اروپا در بروکسل می شود تا در آنجا با همتایان آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و همچنین مسئول سیاست خارجی اروپا گفتگو کند. 

«بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راستای دستور رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف های برجام و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران، از فردا شب سفر فشرده ای را به چین، روسیه و بلژیک آغاز می کند و در ایستگاه اول روز یکشنبه با مقامات چینی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

قاسمی افزود: وزیر امور خارجه سپس از پکن راهی مسکو می شود و پس از رایزنی با مقامات روسی،  روز سه شنبه با حضور در بروکسل در نشستی با حضور وزرای خارجه E3 (فرانسه، آلمان و انگلستان) و خانم فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت می کند.

این دور از گفتگوها در اصل آغاز مذاکرات مهم و فشرده است که می تواند سرنوشت توافق هسته ای را مشخص کند. در حالی که آمریکا با نقض برجام، از این توافق خارج شده است، اکنون همه چشم به این دوخته اند که آیا ایران و اروچا بعلاوه روسیه و چین می توانند به توافقی برای ادامه اجرای توافق برسند یا نه. تهران ادامه اجرای این قرارداد را به دریافت تضمین از اروپا برای برآورده شدن انتظارات و منافع اقتصادی از برجام منوط کرده است.

آمریکا سه شنبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد. ایران، که پایبندی آن به مفاد توافق طی 11 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است، آمریکا را به بدعهدی متهم می کند و اعلام کرده است که اگر این توافق یکطرفه باشد و مناقع اقتصادی ایران در آن تامین نشود، تهران تصمیمات خود در این زمینه را اتخاذ و عملی خواهد کرد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها