کد خبر 13698

وزیر خارجه فرانسه اعمال مجدد تحریم‌های امریکا علیه شرکت‌های خارجی که با ایران روابط بازرگانی دارند را غیرقابل قبول توصیف کرد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، «ژان ایولودریان» وزیر خارجه فرانسه از رویکرد آمریکا در زمینه شرکت‌های اروپایی که با ایران کار می‌کنند، انتقاد کرد.

وی در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» از اقدام آمریکا مبنی بر اعمال مجدد تحریم‌ها علیه شرکت‌های خارجی که با ایران روابط بازرگانی دارند، این اقدام را غیرقابل قبول توصیف کرد.

لودریان گفت: «اروپایی‌ها نباید بهای خروج آمریکا از توافقی را بپردازند که خودشان در به دست آمدن آن همکاری داشتند. اروپایی‌ها باید هر کاری می‌توانند بکنند تا از منافع شرکت‌های خود حمایت کنند و  برنامه‌ریزی شده که در این راستا مذاکرات فشرده با واشنگتن به وسیله اتحادیه اروپا پیگیری شود.»

بعد از اجرایی شدن برجام، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، بندهای مربوط به تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را در چهار قانون آمریکا تعلیق کرد. معافیت‌ از این تحریم‌ها موقت هستند و رئیس‌جمهور آمریکا بایستی در دوره‌های ۱۲۰ و ۱۸۰ روزه آنها را تمدید کند. ترامپ از این ضرب‌الاجل‌ها برای تهدید برجام استفاده کرده است. 

ترامپ ۲۲ دی‌ماه سال گذشته علی‌رغم تعلیق تحریم‌های موجود در این چهار قانون تهدید کرد در صورتی که کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا برجام را مطابق میل او اصلاح نکنند او در ضرب‌الاجل بعدی که ۱۲۰ روز بعد (۲۲ اردیبهشت‌ماه) فرا می‌رسد کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد. 

قانونی که تحریم‌های موجود در آن باید روز شنبه ۲۲اردیبهشت‌ماه تمدید شود، بند ۱۲۴۵ «قانون اختیارات دفاع ملی» (لایحه بودجه دفاعی آمریکا) است. در صورتی که ترامپ تا روز شنبه این تحریم‌ها را تعلیق نکند، روند بازگشت تحریم‌های ذیل این قانون آغاز خواهد شد. 

بند ۱۲۴۵ قانون اختیارات دفاع ملی، دولت آمریکا را ملزم به اعمال تحریم علیه موسسات مالی کشورهایی می‌کند که دولت‌های متبوع آنها از کاهش «قابل توجه» خرید نفت خام از ایران خودداری کرده‌ باشند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها