کد خبر 13688

کارلوس پوجدمون یکی از اعضای پارلمان کاتالونیا به نام یواخیم تورا را به عنوان ریاست دولت کاتالونیا برگزید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، به دنبال بن‌بستی که به دلیل زندانی یا خارج از کشور بودن نامزدهای سیاستمداران جدایی‌طلب که از جانب دادگاه با ممنوعیت برای حضور در انتخابات به وجود آمد، قانونگذاران کاتالونیا تا 22 ماه مه باید دولت تشکیل دهند تا از برگزاری انتخاباتی دیگر جلوگیری کنند.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا پس از مردود خواندن دولت قبلی به دلیل ادعای غیرقانونی استقلال از اسپانیا، در ماه دسامبر اعلام انتخابات محلی کرد. با این حال احزاب حامی جدایی بار دیگر اکثریت کرسی‌های را از آن خود کردند.

یواخیم تورا، عضو پارلمان کاتالونیا یک وکیل و روزنامه‌نگار است که در لابی‌گری در حمایت از جدایی کاتالونیا فعالیت کرده است. به نوشته وبسایت پارلمان کاتالونیا، او کتاب‌های متعددی را در زمینه تاریخ این منطقه منتشر کرده است.

کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیا که پس از برکناری به بلژیک گریخت، هم‌اکنون در برلین به سر می‌برد و منتظر رای دادگاه آلمان درباره درخواست اسپانیا برای استرداد وی به اتهام سوءاستفاده از سرمایه‌های عمومی است.

پوجدمون طی ویدئویی که در یوتیوب منتشر کرد، تورا را به عنوان نامزد معرفی کرد. حالا تورا باید در پارلمان کاتالونیا تایید شود و رای اعتماد قانونگذاران را به دست آورد.

پوجدمون در سخنان خود گفت: گروه ما یواخیم تورا، عضو پارلمان را برای ریاست دولت کاتالونیا معرفی می‌کند تا طی روزهای آینده این مسئولیت را بر عهده بگیرد و فورا دولت تشکیل شود.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا درخواست دولت را برای توقف رای سیاستمداران حامی جدایی کاتالونیا به پوجدمون در غیاب او، پذیرفته است.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها