کد خبر 13391

انتخابات لبنان در حالی برگزار شد که حزب الله لبنان توانست به همراه جنبش امل 26 نماینده شیعه را وارد پارلمان کند و این در حالی است که حزب سعد حریری تنها توانست 21 کرسی اخذ کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، ائتلاف شیعی یعنی ائتلاف حزب‌الله لبنان و جنبش امل توانست ۲۶ نماینده شیعه را به اضافه هم‌پیمانان دیگرشان در طوایف دیگر راهی پارلمان کند. در واقع حزب‌الله و گروه ۸ مارس در شمال لبنان،‌ بیروت، البقاع و صیدا پیروز شده‌اند.

با این آمارهای منتشر شده تعداد نمایندگان " ۸ مارس" افزاش یافته و به بیش از یک سوم کرسی‌ها رسیده است به این ترتیب این جناح قدرت تعطیل کردن تصمیم‌گیری‌های اصلی و سرنوشت‌ساز نظیر تعیین رئیس‌جمهوری را که نیاز به رای دوسوم نمایندگان دارد،‌ خواهد داشت.

در حالی که فراکسیون المستقبل وابسته به سعد حریری، نخست وزیر لبنان تعداد نمایندگانش از ۳۳ به ۲۱ نماینده کاهش یافته است.

جریان آزاد ملی مورد حمایت میشل عون به ریاست جبران باسیل وزیر خارجه لبنان تقریبا حجم نمایندگانش را حفظ کرده (۲۰ نماینده) در حالی که امیدوار بود فراکسیونش در پارلمان را گسترش دهد.

اما حزب القوات اللبنانیه وابسته به سمیر جعجع دیگر پیروز این انتخابات است به طوریکه نمایندگانش را از هشت نماینده به ۱۵ نماینده افزایش داد.

در حالی که تعداد نمایندگان جریان آزاد ملی در جبل لبنان کاهش داشت اما حزب سوسیال پیشرو و دروزی‌ها توانستند ۹ نماینده را حفظ کنند و حزب الکتائب به عنوان جناحی که متحمل بیشترین شکست شده با سه نماینده وارد پارلمان شد.

این در حالی است که نتایج انتخابات لبنان در اکثر مناطق به استثنای منطقه شمال اول (استان عکار) در شمال لبنان مشخص شده است.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها