کد خبر 13218

طی نامه‌ای سرگشاده

1144 کارشناس بزرگ اقتصادی آمریکا در نامه ای نسبت به اشتباهات ترامپ که ممکن است به رکود اقتصادی بینجامد هشدار دادند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، کارشناسان بزرگ اقتصادی آمریکا که از جمله آنها می‌توان به برخی برندگان نوبل اشاره کرد طی نامه‌ای سرگشاده به ترامپ نسبت به عواقب منفی سیاست‌های حمایت‌گرایانه آمریکا بر اقتصاد این  کشور هشدار دادند.

از ماه ژانویه آمریکا برای واردات برخی کالاها از اتحادیه اروپا و چین تعرفه گمرکی اعمال کرده است که چین و اروپایی‌ها اعلام کردند این اقدام آمریکا را تلافی می‌کنند.

این نامه که توسط 1144 کارشناس آمریکایی تنظیم شده است، از دولت آمریکا خواسته است تا از تکرار اشتباهاتی که به بروز رکود اقتصادی در دهه ۱۹۳۰ در آمریکا منجر شد، خودداری کند.

این کارشناسان در این نامه حدود ۱۰۰۰ کارشناس اقتصادی که در سال ۱۹۳۰ به کنگره آمریکا ارسال شده بود را یادآور شدند که در آن نامه از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته شده بود تا به قانون حمایت‌گرایانه افزایش تعرفه رأی منفی دهند.

در نامه اخیر آمده است: کنگره توجهی به توصیه کارشناسان اقتصادی در سال ۱۹۳۰ نکرد و مردم آمریکا تاوان این اشتباه را در سراسر این کشور پرداخت کردند.

در این نامه کاهش موانع تجارت بین کشورها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام اقتصاد جهانی در دوران پس از جنگ جهانی دوم عنوان شده است.

این کارشناسان اقتصادی آمریکا در این نامه هشدار دادند اقدامات حمایت‌گرایانه ترامپ می‌تواند به افزایش هزینه زندگی برای اکثریت مردم آمریکا منجر شده و به شهروندان این کشور آسیب بزند. 

افزایش تعرفه‌های گمرکی اقدامی اشتباه است؛ چراکه افراد بسیار کمی از چنین سیاست‌هایی منتفع خواهند شد. چنین اقدام‌هایی ثبات جهانی را به خطر انداخته و نگاه‌ها به آمریکا را منفی می‌کند. 

ترامپ از این‌گونه سیاست‌های خود دفاع و اعلام کرده جنگ تجاری خوب است و ما به آسانی پیروز خواهیم شد.

شرکای بزرگ جهانی آمریکا در عوض این کشور را به شعله‌ور کردن جنگ تجاری جهانی متهم کرده و سران اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که از منافع خود در برابر سیاست‌های آمریکا دفاع خواهند کرد. چین نیز در حال تلافی کردن اقدامات آمریکاست.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها