کد خبر 11586

در مجلس اعیان

مجلس اعیان انگلیس روز چهارشنبه به لایحه خروج از اتحادیه اروپا دولت 'ترزا می' رای مثبت نداد و خواهان اصلاحاتی در آن شد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در این رای‌گیری 348 تن از نمایندگان در مقابل 225 تن دیگر به این لایحه رای مخالف دادند. آنها خواهان انجام اصلاحاتی به‌منظور تداوم حضور انگلیس در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت شده و بدین ترتیب لایحه یادشده را برای شور بیشتر به مجلس عوام بازگردانند.
نخست‌وزیر انگلیس تاکید دارد که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور از تمام نهادهای اروپایی ازجمله اتحادیه گمرکی خارج خواهد شد. وی ادعا می‌کند که با خروج انگلیس از نهادهای یادشده، دولت لندن قادر خواهد تا امور اقتصادی کشور را کنترل کند. با این حال رای امروز نمایندگان مجلس اعیان در آستانه آغاز مرحله دوم مذاکرات برگزیت شکست بزرگی برای دولت می محسوب می شود.
کلیات لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نخستین بار در سپتامبر (شهریور) سال گذشته از سوی نمایندگان مجلس عوام به تصویب رسید؛ به دنبال آن در آذرماه گذشته نمایندگان مجلس عوام، برخلاف خواست دولت این کشور به متممی رای دادند که طبق آن توافق نهایی با اتحادیه اروپا در پارلمان به رای گذاشته شود. 
بر اساس این گزارش ، درنهایت لایحه یادشده اواخر دی‌ماه سال گذشته در مجلس عوام به تصویب رسید و برای تائید نهایی به مجلس اعیان فرستاده‌شد. 
بهمن‌ماه گذشته کمیته بانفوذ قانونی اساسی مجلس اعیان در گزارشی این لایحه را دارای نقایص اساسی دانست. در این گزارش آمده بود: ما به ابعاد و چالش‌های تبدیل قوانین اروپا به قوانین انگلیس آگاه هستیم، اما بر اساس شرایط فعلی این لایحه به لحاظ قانونی قابل‌پذیرش نیست.
هم‌زمان، کایر استارمر وزیر برگزیت کابینه درسایه امروز ضمن استقبال از رای مجلس اعیان تصریح کرد که نخست‌وزیر انگلیس بایستی دست از خطوط قرمز خود درباره خروج از اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا برداشته و دراین‌باره تجدیدنظر کند.
لرد «نیوبای» رهبر حزب لیبرال دمکرات مجلس اعیان نیز گفت که رای نمایندگان، پیام روشنی به نخست‌وزیر است، مبنی بر اینکه تداوم حضور در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا به سود آینده انگلیس خواهد بود.
اکثر مردم انگلیس در ژوئن سال 2016 میلادی به خروج از اتحادیه اروپا رای داده و این کشور قرار است به‌طور رسمی در ماه مارس سال آینده (2019 میلادی) از اتحادیه اروپا خارج شود.
مرحله اول مذاکرات برگزیت در ماه دسامبر (آذرماه) سال گذشته به پایان رسید و گفت‌وگو درباره آینده روابط و همکاری‌های تجاری میان دو طرف، به‌زودی آغاز خواهد شد.
دو طرف تلاش می‌کنند تا ماه اکتبر آینده درباره توافق برگزیت به تفاهم دست یابند تا پیش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این توافق را به تصویب پارلمان های اروپا و انگلیس برسانند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها