کد خبر 11326

آسوشیتدپرس گزارش داد

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که طرف‌های آمریکایی و اروپایی به توافق نسبی بر سر مسئله موشکی و بازرسی‌ها از ایران رسیده‌اند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز یکشنبه از قول مقام‌ها و مشاوران دولت آمریکا  نقل کرد که مذاکرات میان واشنگتن و کشور‌های اروپایی بر سر برجام با پیشرفت همراه بوده و توافقاتی نیز بین طرفین حاصل شده است.

بر این اساس؛ مقام‌های آمریکایی و اروپایی هفته گذشته  در واشنگتن درباره برجام  و اصلاحات مد نظر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این میان مقام‌های آمریکایی در حالی از پیشرفت در مذاکرات خود با همتایان اروپایشان خبر می‌دهند که همچنان بر عدم حصول توافق بر سر همه ی موضوعات اذعان دارند.

شایان ذکر است، «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان قرار است در ماه جاری میلادی به عنوان آخرین شانس  برای دستیابی به توافق با آمریکا برای «اصلاح» موضوعاتی که ترامپ آن‌ها را «نواقص» توافق هسته‌ای با ایران خوانده است. به  واشنگتن سفر کنند.

رفع سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران یا همان اصطلاح غروب آفتاب، محدود شدن برنامه موشکی ایران و دسترسی نامحدود و بی‌قید و شرط به اماکن نظامی ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران مسائلی است که ترامپ در باب اصلاح برجام در نظر دارد و اعلام کرده در صورت عدم حصول، در موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران یعنی ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) از این توافق کناره‌گیری می‌کند.

در این میان دو مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند طرف های اروپایی و غربی در موضوع برنامه موشکی و بازرسی‌ها «در آستانه توافق» قرار دارند، اما هنوز در مسئله سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی، موسوم به بند‌های «غروب آفتاب» نتوانسته‌اند به توافقی دست یابند.

به گفته این مقام‌ها، درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هم در جلسه جداگانه‌ای بحث شده، اما این نتیجه بدون جمع‌بندی و نتیجه مشخصی پایان یافته است.

این دو مقام آمریکایی و دو مشاور دولت آمریکا گفته‌اند بحث موشکی و بازرسی‌ها عملا حل شده است. آن‌ها به جزئیات اینکه چه توافقی بین طرفین صورت گرفته اشاره‌ای نکرده‌اند.

بنا بر این گزارش، مهمترین مسئله‌ای که حل‌نشده باقی مانده، بند‌های غروب آفتاب است. اروپایی‌ها تاکنون زیر بار درخواست آمریکا برای احیای خودکار تحریم‌ها در صورت از سر گیری فعالیت‌های پیشرفته هسته‌ای ایران، که بر اساس توافق بعد از یک دهه مجاز شمرده شده‌اند، نرفته‌اند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها