کد خبر 11232

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که طبق تحقیقات آزمایشگاه «اسپیز» سویس عامل حمله شیمیایی به سرگی اسکریپال در سالزبوری ماده‌ای به نام »BZ» بوده است که هرگز در روسیه تولید نشده است اما کشورهای انگلیس، آمریکا و کشورهای عضو ناتو از آن استفاده کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشاتودی، آزمایشگاه «اسپیز» سویس اعلام کرد عامل اصلی حمله شیمیایی به سرگی اسکریپال ماده‌ای به نام «BZ» بوده است. این سخنان را سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد. 

لاوروف همچنین اعلام کرد این ماده هرگز در روسیه تولید نشده است اما کشورهای آمریکا، انگلیس و همچنین کشورهای عضو ناتو از این ماده استفاده استفاده کرده‌اند. 

نتایج بررسی‌های آزمایشگاه «اسپیز» سویس، که یک آزمایشگاه مربوط به تحقیقات شیمیایی است، طبق گفته لاوروف نشان می‌دهد که ماده استفاده شده برای مسموم کردن اسکریپال «Q - کوینوکلیدینال بنزیلیت»» یا «BZ» بوده است. 

نمونه مورد آزمایش توسط دولت انگلیس و از طریق سازمان منع تسلیحات شیمیایی به این آزمایشگاه سپرده شده است.

این آزمایشگاه سویسی نتایج تحقیقات خود را برای سازمان منع تسلیحات شیمایی ارسال کرده است اما دیده‌بان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد در اعلام نتیجه، خود را تنها به فرمول مورد استفاده در تهیه این ماده محدود کرده است و روسیه از سازمان منع تسلیحات شیمیایی در این باره توضیح خواهد خواست که چرا چنین اتفاقی رخ داده است. 

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که نمونه‌ها توسط آزمایشگاه «اسپیز» سویس بررسی شده‌اند که تحت نظارت اداره فدرال سویس  و نیز وزارت دفاع این کشور فعالیت می‌کند. 

لاوروف در توضیح این آزمایشگاه گفت، آزمایشگاه «اسپیز» یک آزمایشگاه شناخته شده بین‌المللی در زمینه تحقیقات شیمیایی، بیولوژیک و نیز هسته‌ای است و یکی از 5 آزمایشگاهی است که مورد تأیید سازمان منع تسلیحات شیمیایی است. 

دولت انگلستان از پاسخ به سؤالات «بسیار محرمانه»ای که روسیه ارسال کرده است پاسخ نداده است. همچنین دولت انگلستان از ارسال شواهد و مدارک نیز خودداری کرده است. 

دولت بریتانیا تنها بر اساس سؤالاتی اقدام کرده است که خود برای روسیه فرستاده است. لاوروف گفت سؤالاتی که دولت بریتانیا برای روسیه ارسال کرده است در واقع پرسش نبودند و فقط از روسیه خواسته‌اند که مسئولیت حمله به اسکریپال را بپذیرد. 

سرگی اسکریپال جاسوس دوجانبه روسی و دخترش یولیا در حالی در شهر سالزبوری انگلیس بر روی یک صندلی افتاده بودند که مقامات انگلیس از همان ابتدا انگشت نشانه را به سمت روسیه نشانه رفتند. 

مسکو اعلام کرد که کل پرونده اسکریپال مشکوک است و شفافیت ندارد و خود دولت بریتانیا نیز علاقه‌ای به ایجاد شفافیت و بازرسی مستقل حول این موضوع ندارد. 

 

ارسال نظر

تازه ها