کد خبر 99754

بااقتصاد بررسی می‌کند

عرضه اولیه شرکت پتروشیمی بوعلی با نماد «بوعلی» فردا در بازار بورس با دامنه قیمتی ۳۹۳۶ تا ۴۱۴۳ تومان انجام خواهد شد و براساس اعلام قبلی به هر کد معاملاتی حداکثر 200 سهم تخصیص خواهد یافت. با توجه به اینکه در عرضه اولیه بزرگ قبلی (وسپهر) به تمامی کدهای شرکت‌کننده حداکثر سهام قابل تخصیص ، اختصاص یافت بهتر است سفارشات خرید را در سقف قیمت روزانه و با حد بالای سهام قابل تخصیص ثبت کنید؛ از این رو حداکثر مبلغ مورد نیاز جهت شرکت در عرضه اولیه «بوعلی» حدودا 830 هزار تومان برآورد می‌شود.

پتروشیمی بوعلی با سرمایه 350 میلیارد تومانی یکی دیگر از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس است که «فارس» مالکیت 70 درصدی در آن دارد.

مواد اولیه شرکت

نفتا و بنزین پیرولیز خوراک اصلی این شرکت است. خوراک بنزین پیولیز مورد نیاز از پتروشیمی امیرکبیر و بندر امام تهیه شده و بخش عمده‌ای از خوراک نفتا توسط پالایشگاه‌های پازنان، پارسیان و فجر جم تهیه می‌شود.

بازارهای اصلی محصولات تولیدی شرکت

برش سبک و ال پی جی: کل محصول به پتروشیمی امیرکبیر (شکبیر) فروخته می‌شود.

ریفرمیت و برش سنگین: 70 درصد محصولا تولیدی به مشتریان بین‌المللی که عمدتا در آسیای شرقی شامل چین، سنگاپور و ... هستند به فروش می‌رسد و 30 درصد دیگر از طریق زمینی به کشورهای منطقه فروخته می‌شود.

بنزن: 50 درصد پتروشیمی پارس، 15 درصد پتروشیمی بیستون و 35 درصد صنایع شیمیایی ایران (شیران)، خریداران اصلی هستند.

افزایش 10 درصدی حاشیه سود خالص نسبت به سال مالی 98

مجموع فروش داخلی و صادراتی بوعلی در دوره شش ماهه اول سال 99 در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از نظر مقداری با افزایش 20 درصدی همراه بوده و برابر 758,407 تن گزارش شده درحالی که مبلغ فروش حاصله 3628.5 میلیارد تومان و 6 درصد کمتر از نیم سال اول سال 98 بوده است.

کاهش مبلغ فروش به سبب کاهش نرخ فروش محصولات در شش ماهه اول سال جاری بوده است.

در یک نگاه کلی با درآمد عملیاتی 3628.5 میلیارد تومانی، بهای تمام شده 3166.5 میلیارد تومانی در شش ماه اول 99 شاهد سود ناخالص 462 میلیارد تومانی (35 درصد کمتر از مدت مشابه پارسال)، سود عملیاتی 801.3 میلیارد تومانی (160 درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال) و سود خالص 756.7 میلیارد تومانی (174 درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال) هستیم که سود خالص 216.2 تومانی برای هر سهم به ارمغان آورده است.

علل اصلی افزایش سود عملیاتی و خالص رشد قابل توجه در سایر درآمدهای شرکت است.

با توجه به ارقام ذکر شده حاصل از فروش، بوعلی در نیم سال اول سال جاری 45 درصد از فروش ریالی و 58 درصد از فروش مقداری سال 98 را در شش ماه ابتدایی سال جاری پوشش داده است.

از جمله نکات مثبت فروش نیم سال اول فروش‌های صادراتی زمینی و عرضه کالا در سیکل صادراتی بورس کالا و انرژی بوده که در سه ماهه اول رکورد افزایش فروش 210 درصدی را ثبت کرده است.

حاشیه سود ناخالص شرکت در پایان سال گذشته 19 درصد و در نیم سال اول جاری 13 درصد بوده، علت اصلی این افت به دلیل کاهش قیمت خوراک و محصولات و اثرگذاری بیشتر هزینه‌های ثابت در بهای تمام شده عنوان شده است.

اما به دلیل تغییرات نرخ ارز و افزایش سود تسعیر ارز، حاشیه سود که در پایان سال 98 برابر 10 درصد بوده در نیم سال اول 99 روند افزایشی طی کرده و تقریبا 21 درصد شده است.

آتش‌سوزی واحدهای پتروشیمی بوعلی در سال 95

یکی از اتفاقات حاشیه‌ساز در پتروشیمی بوعلی وقوع آتش‌سوزی در سال 1395 بود که بخش‌هایی از فعالیت این پتروشیمی را مختل کرد.

براساس عملیات اصلاحی که پس از سال 95 انجام شده است، پروژه بازسازی واحد پارازایلین اسفند 1400 به بهره‌برداری خواهد رسید (براساس پیش‌بینی‌های اعلام شده) درصد پیشرفت فیزیکی پروژه تا پایان نیمه نخست سال جاری حدود 23 درصد بوده است. 

 

ارسال نظر

تازه ها