کد خبر 99251

با اعلام عضو انجمن فولاد

عضو انجمن فولاد در سخنانی اعلام کرد هفته آینده پیشنهاد اصلاحیه شیوه نامه تنظیم بازار فولاد به دولت ارسال می‌شود و دولت ضمن بررسی نکات ضعف، در شیوه نامه بازنگری کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رضا شهرستانی عضو انجمن فولاد ایران در مورد آخرین وضعیت شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، اظهار داشت: با توجه به اینکه جلسه بررسی این شیوه نامه در هفته گذشته ناقص ماند، روز شنبه نیز جلسه دیگری تشکیل شد. بر این اساس مقرر شد آقای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نکات ضعف شیوه نامه را که در جلسه مشخص شد، به صورت کارشناسی بررسی کند و سپس نتیجه را برای بازنگری به دولت ارسال کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: لذا باید تا هفته آینده صبر کنیم تا پیشنهاد اصلاحیه به دولت ارسال شود و دولت ضمن بررسی نکات ضعف، در شیوه نامه بازنگری کند.

وی در مورد نکات ضعف این شیوه نامه، گفت: باید تمام محصولات نهایی زنجیره فولاد از طریق بورس عرضه شود؛ اختلاف قیمت را باید در اختیار بورس قرار دهیم تا خود آنها تنظیم کنند، در واقع همان کاری که ۲۰ سال است بورس انجام می‌دهد و نمی‌شود ماهانه آن را ثابت نگه داشت زیرا قیمت فولاد هر روز تغییر می‌کند و باید بازار را بررسی کنند که اگر تقاضای کاذبی ایجاد شد کف قیمت‌ها را بالاتر ببرند و اگر نبود، کف را کاهش دهند.

شهرستانی ادامه داد: نکته بعدی این بود که اختلاف قیمت ورق فولاد که ۸۰ درصد CIS تعیین شده بسیار زیاد است زیرا تقاضا بیشتر از نیاز است که خود باعث تشدید سفته بازی در بازار می‌شود لذا ما پیشنهاد دادیم این عدد ۹۵ درصد باشد. برای محصولات طویل نیز به جای ۸۰ درصد پیشنهاد دادیم ۹۰ درصد باشد.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: اگر این پیشنهاد در دولت تصویب شود، قیمت گذاری دستوری که در شیوه نامه ذکر شده بود، لغو می‌شود.

وی افزود: نکته دیگر اینکه به جای امضای طلایی، یک فرمولی برای مصرف داخلی و صادرات تعیین شود که فقط ضرایب این فرمول چند وقت یک بار تغییر کند.

شهرستانی ادامه داد: همچنین باید بر اساس مقدار مصرف سهمیه بندی شود نه بر اساس ظرفیت؛ زیرا ما ۲۵ میلیون تن ظرفیت محصولات طویل در کشور داریم در صورتی که نیازمان ۷.۵ میلیون تن است.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: نکته دیگر اینکه کوره‌ها خیلی برای زنجیره فولاد مهم هستند زیرا ۵۰ درصد نیاز داخل را تأمین می‌کنند. این کوره‌ها بخش خصوصی محسوب می‌شوند و مواد اولیه را از بازار آزاد به قیمت‌های بین المللی می خرند از این رو اجحاف است که با ۸۰ درصد قیمت CIS در بورس عرضه کنند، مگر اینکه قیمت مواد اولیه شأن نیز با همان نسبت تأمین شود؛ اگر این شرکت‌ها تعطیل شوند شرکت‌های بزرگ مجبور به تأمین نیاز داخل می‌شوند و صادرات از بین می‌رود لذا باید این موضوع هم با حضور معاونت معدن وزارت صمت، مسئولان بورس و انجمن فولاد بررسی شود.

منبع: مهر 

ارسال نظر

تازه ها