کد خبر 99201

در تلاطم بازارهای موازی، همه اسباب بزرگی برای بورس فراهم است

گزارش بازار روز یکشنبه/ 9 آذرماه بازار سرمایه که از ابتدای آذرماه، به روند عادی برگشته و معاملات سهم‌ها، متناسب با متغیرهای تاثیرگذار، در جریان است، امروز نیز در فاز صعودی قرار داشت و با 36 هزار واحد صعود، در آستانه بازگشت به کانال 1.5 میلیون واحدی است. به باور برخی از فعالان بازار سرمایه، اعتماد دوباره سهامداران حقیقی در شرایطی که بازارهای موازی در تلاطم هستند، قابل توجه است.

گزارش بازار روز یکشنبه/ 9 آذرماه

بازار سرمایه که از ابتدای آذرماه، به روند عادی برگشته و معاملات سهم‌ها، متناسب با متغیرهای تاثیرگذار، در جریان است، امروز نیز در فاز صعودی قرار داشت و با 36 هزار واحد صعود، در آستانه بازگشت به کانال 1.5 میلیون واحدی است. به باور برخی از فعالان بازار سرمایه، اعتماد دوباره سهامداران حقیقی در شرایطی که بازارهای موازی در تلاطم هستند، قابل توجه است.

به گزارش بااقتصاد، امروز، یکشنبه، 9 آذرماه، هم‌زمان با روند رو‌به‌رشد شاخص کل، بازار سرمایه شاهد خبرهای خوب و نسبتا تاثیرگذار بود. تخصیص منابع یک‌هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی برای تثبیت بازار البته به صورت تسهیلات 12 درصدی، درخواست وزیر صنعت از دولت برای کمک به خروج خودروسازان از زیان‌دهی، اصلاح شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد و سهام جایزه پالایشی‌ها به نمادهای پالایش یکم، مهم‌ترین مولفه‌های موثر بر جریان بازار امروز بودند.

عبور شاخص از محدوده مقاومتی با 15 هزار واحد صعود

معاملات امروز بورس تهران، با پیشتازی نمادهای تاپیکو، وتوکا و ولپارس آغاز شد و کگهر، شغدیر و دی نیز صدرنشینان خرید در بازار فرابورس بودند، تا شاخص کل با صعود 15 هزار واحدی، در نیمه نخست معاملات، به ارتفاع 1.4 میلیون واحدی، یا همان محدوده مقاومتی معروف واعظی برسد. فارس، فولاد، شستا، تاپیکو، وغدیر، شتران و شپنا، اهرم‌های قوی شاخص برای عبور از این محور پرپیچ و خم بودند.

بازگشت شستا به دامنه قیمتی 3000 تومانی؟

در ادامه معاملات، شستا با 80 میلیون سهم، در قیمت 2955 تومان، خریداران را به صف کرد و تقاضای 74 میلیون سهم را به ثبت رساند، تا حجم معاملات امروز را با 291 میلیون جابجایی سهم ببندد.

دور زدن خودرویی‌ها از مسیر منفی به مثبت

خودروسازان که هفته دوم آذرماه را منفی آغاز کرده بودند، با خبر خوب وزیر صنعت که درخواست حمایت از شرکت‌های خودرویی را به دولت داده است، مواجه شدند و در حاشیه مثبت معاملات امروز قرار گرفتند.

خودرو با مثبت 3 درصد و نزدیک به قیمت 400 تومانی (397)، 930 میلیون سهم را جابجا کرد تا حجم بزرگی از عرضه و تقاضای امروز بورس تهران را به خود اختصاص دهد. خساپا نیز در سقف قیمت روزانه و با 296 تومان، پابه‌پای خودرو حرکت کرد و 1.3 میلیارد سهم را جابجا کرد. حجم زیاد عرضه خساپا هم قابل توجه بود!

اما خگستر، با قیمت 384 تومان، 200 میلیون سهم را در صف خرید قرار داد تا 191 میلیون سهم در این نماد جابجا شود. همچنین، خپارس در قیمت 787 تومان، 3 درصد رشد داشت. به این ترتیب، حجم بالایی از معاملات امروز در گروه خودرویی‌ها انجام شد.

بانکی‌ها در مدار مثبت

در گروه بانکی‌ها نیز روند تقاضا در برخی نمادها افزایش یافت. وتجارت، در قیمت 382 تومانی و با دامنه مثبت یک درصد، حجم معاملاتش به بیش از 1.4 میلیارد سهم رسید. وبصادر نیز در محدوده صفر تابلو، 772 میلیون سهم را با قیمت 365 تومان معامله کرد.

از همین گروه، دی با کمترین میزان تغییر در سقف قیمت روزانه 4675 تومان در صف خرید ادامه مسیر داد و وبملت با قیمت 561 تومان و در محدوده مثبت 1.5 درصد، شاهد جابجایی246 میلیون سهم بود. وپست  و وکار هم با افزایش تقاضا در سقف روزانه مواجه شدند.

فاز متعادل معاملات فلزات اساسی

وضعیت نمادهای فلزی مانند: فولاد، ذوب و فخوز هم در معاملات امروز، به صورت متعادل و مثبت پیگیری شد و با افزایش حدود 2 درصدی معامله شدند.

افزایش سرمایه نوری، دجابر، دقاضی، فخوز و غویتا

امروز همچنین خبر افزایش سرمایه چند شرکت، روند مثبت معاملات را متعادل‌تر کرد. در مجمع عمومی فوق‌العاده پتروشیمی نوری، افزایش سرمایه این شرکت از ۳۰۰ به ۹۰۰ میلیارد تومان تصویب شد. دقاضی نیز افزایش سرمایه 110 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را در دستور کار قرار داد.

افزایش سرمایه 100 درصدی دجابر از محل سود انباشته و غویتا با افزایش سرمایه 166 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران، آورده نقدی و سود انباشته، به همراه  افزایش سرمایه 162 درصدی فخوز از محل سود انباشته، مهم‌ترین خبرها در بخش شرکت‌های بورسی بود.

درخواست بسته حمایتی برای خودروسازان از سوی وزیر صنعت

برای خودروسازان هم همان‌گونه که در بالا اشاره شد، وزیر صنعت درخواست بسته حمایتی از دولت کرده است تا این شرکت‌های تولیدی از زیان خارج شوند. علیرضا رزم‌حسینی، در نامه‌ای به محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهوری، بررسی بسته جهش تولید و خروج شرکت‌های خودروساز از زیان‌دهی را در نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خواستار شد.

یک‌هزار میلیارد تومان به منابع صندوق تثبیت بازار اضافه شد

اما مهم‌ترین خبر برای بازار سرمایه، پرداخت یک‌هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی به بورس در روز پنجشنبه گذشته بود. به گفته محمدابراهیم آقابابایی، رییس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، روز پنجشنبه (۶ آذرماه) مبلغ یک‌هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد.

توضیح این‌که، منابع اختصاص داده شده به صندوق تثبیت بازار سرمایه به نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد باید انجام شود. البته صندوق تثبیت بازار سرمایه درخواست رقم بیش‌تری را به صندوق توسعه ملی داده بود که در صورت موافقت به‌زودی مبالغ دیگر هم واریز خواهد شد.

قطعه‌سازان معترض تعیین قیمت از سوی فولادسازان

در ادامه کشمکش فولادسازان و وزارت صمت، برای اصلاح شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد هم نکاتی وجود دارد، از یک‌سو، فولاد مبارکه اصفهان، به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت فولادی کشور با اجرای این شیوه‌نامه موافق است و از سوی دیگر، قطعه‌سازان هم به نحوه تعیین قیمت و فروش مواد اولیه فولادی‌ معترض هستند.

آخرین خبر مهمی که در دقایق پایانی معاملات امروز منتشر شد، اختصاص جایزه سهام شرکت‌های شتران، شبریز، شبندر و شپنا به سهامداران صندوق پالایش یکم بود. بر اساس انتشار این اطلاعیه مهم از سوی سازمان خصوصی‌سازی و تخصیص سهام جایزه به پالایش یکم، یکی از عوامل قابل معامله نبودن این نماد هم برطرف شده است.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز یکشنبه 9 آذرماه 99

در پایان معاملات امروز، شاخص کل با بیش از 26 هزار واحد صعود، از مرز یک میلیون و 420 هزار واحد گذشت تا آماده ورود به کانال 1.5 میلیونی شود. مجموع ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 21,694 میلیارد تومان رسید.

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,427,198.57 (36425.73 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 410.834.47 (9303.87 افزایش)

ارزش معاملات: 16,019 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فارس، شستا و تاپیکو

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,836.10 (513.14)

ارزش معاملات: 5,850 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: مارون، بپاس و آریا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها