کد خبر 99029

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس:

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس، در تشریح اوراق گام، اظهار کرد: طبق تعریف دستورالعمل، اوراق گام یا "گواهی اعتبار مولد"، اوراق بهاداری است که بر مبنای عقد ضمان به عاملیت و ضمانت بانک‌های عامل و دارای مجوز از بانک مرکزی صادر می‌شود و قابل معامله در بازارهای بورس و خارج از بورس است.

 

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس، در تشریح اوراق گام، اظهار کرد: طبق تعریف دستورالعمل، اوراق گام یا "گواهی اعتبار مولد"، اوراق بهاداری است که بر مبنای عقد ضمان به عاملیت و ضمانت بانک‌های عامل و دارای مجوز از بانک مرکزی صادر می‌شود و قابل معامله در بازارهای بورس و خارج از بورس است.

به گزارش بااقتصاد، علی بیک‌زاده، با اشاره به اختصاص اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه، گفت: اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه از طرف فرابورس ایران و پیرو پذیرش این اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس و با درخواست بانک سپه، به تعداد 50 میلیون ورقه و با سررسید 6 ماهه به این بانک اختصاص یافت.

وی همچنین به تاریخچه تصویب طرح گواهی اعتبار مولد اشاره و اظهار کرد: سال گذشته بانک مرکزی با سه هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای تولیدی، طرح گواهی اعتبار مولد یا همان گام را از طریق صدور اوراق با همراهی بازار سرمایه در دستور کار قرار داد. کلیات آن نیز در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید.

به گفته بیک‌زاده، بر پایه دستورالعمل این اوراق، موسسه اعتباری عامل موظف است ترتیبی اتخاذ کند که حداقل 65 درصد سقف ضمانت برای بنگاه‌های کوچک و متوسط با زیر صد نفر شاغل و مابقی برای بنگاه‌های بزرگ با بالای صد نفر شاغل اختصاص یابد. از این منظر اوراق گام، ابزارسازی برای تامین مالی چرخه تولید در شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ محسوب می‌شود.

تصویب مقررات اوراق گام

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس همچنین گفت: در پی تصویب دستورالعمل پذیرش و معاملات اوراق گام توسط هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در فروردین‌ماه امسال، شیوه‌نامه اجرایی این طرح به ترتیب فرایند صدور اوراق از مرحله تعیین سقف ضمانت توسط بانک مرکزی تا مرحله وصول مطالبات توسط بانک مرکزی در تاریخ 20/03/1399 به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

آشنایی با اوراق گام

بیک‌زاده با ارایه توضیح ساده‌تر گام، افزود: در مکانیسم اجرایی این اوراق، سه رکن اصلی وجود دارد که شامل بنگاه خریدار یا همان بنگاه متعهد، بنگاه فروشنده و بانک عامل است.

به گفته مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس بانک‌های عامل در واقع بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای سقف ضمانت و مجوز از بانک مرکزی برای صدور اوراق گام هستند و همین بانک‌ها بر اساس سقف ضمانتی که بانک مرکزی برای آنها تعیین کرده است، ضمانت اوراق گام را هم بر عهده می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در اوراق گام، بانک‌های تجاری یا همان بانک‌های عامل به عنوان واسط و ضامن انجام معامله، میان تولیدکنندگان و خریداران محصولات و قطعات تولیدی قرار می‌گیرند، افزود: این اقدام به این شکل صورت می‌گیرد که بنگاه خریدار بر اساس فاکتور خریدی که توسط بنگاه فروشنده صادر شده است، اقدام به تأمین مالی می‌کند و بانک عامل بر اساس فاکتور مذکور، اوراق گام را با ضمانت خود به بنگاه فروشنده اختصاص می‌دهد، پس در اینجا فروشنده به جای وجه نقد، اوراق گام دریافت کرده است.

بیک‌زاده با اشاره به اینکه اوراق گام بدون کوپن و با ارزش اسمی یک میلیون ریال است درباره سررسیدهای این اوراق نیز گفت: اوراق گام در سررسیدهای حداقل یک ماه و حداکثر تا 9 ماه (در پایان هر ماه) منتشر می‌شود.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس در توضیح ویژگی‌های این اوراق همچنین تصریح کرد: طبق دستورالعمل مدت زمان انتشار تا سررسید اوراق به شش قسمت تقسیم می‌شود و معادل یک ششم از این مدت، اوراق در بازار پول قرار دارد و معاملات آن در صورت خرید نهاده تولیدی با ارزش یکصدهزارتومان صورت می‌گیرد و نقل و انتقال آن نیز در بانک ثبت می‌شود.

به گفته او بعد از گذشت یک ششم از عمر اوراق، بانک‌های عامل، اوراق را به بازار سرمایه منتقل می‌کنند و معاملات آن در فرابورس و بورس آغاز می‌شود.

بیک‌زاده درباره نرخ بازدهی این اوراق نیز اظهار کرد: این اوراق، کوتاه‌مدت و با سررسید کمتر از یکسال است و به کسر در بازار معامله می‌شود، بنابراین نرخ بازده تا سررسید آن تابعی از زمان باقی‌مانده تا سررسید و قیمت معامله خواهد بود./ سنا

 

 

ارسال نظر

تازه ها