کد خبر 99011

بااقتصاد گزارش می‌دهد

بازار سرمایه در هفته نخست آذرماه، تقریبا دو نیمه‌ای شده است؛ یک نیمه مثبت و یک نیمه منفی، اما در نهایت، روند متعادل با افزایش ارزش معاملات همراه بود که آیتم بسیار مهم و تاثیرگذار محسوب می‌شود. ارزش بالای معاملات همچنین روزهای اوج شاخص بورس را در بهار و تابستان گذشته، یادآوری می‌کند.

گزارش بازار روز چهارشنبه 5 آذر

بازار سرمایه در هفته نخست آذرماه، تقریبا دو نیمه‌ای شده است؛ یک نیمه مثبت و یک نیمه منفی، اما در نهایت، روند متعادل با افزایش ارزش معاملات همراه بود که آیتم بسیار مهم و تاثیرگذار محسوب می‌شود. ارزش بالای معاملات همچنین روزهای اوج شاخص بورس را در بهار و تابستان گذشته، یادآوری می‌کند.

به گزارش بااقتصاد، امروز، چهارشنبه، 5 آذرماه، معاملات بورس تهران، در زمان پیش‌گشایش با فاز مثبت آغاز شد اما در کمتر از 10 دقیقه پس از شروع معاملات، افزایش عرضه به‌ویژه در سهم‌ها بزرگ را شاهد بودیم. این روند در نیمه دوم، روند بازار به مثبت گرایید و سهم‌های کوچک‌تر مورد توجه سرمایه‌گذاران و سهامداران خُرد قرار گرفتند.

صف فروش 40 میلیونی شستا و ترس سهامداران

تایم پیش‌گشایش بورس تهران امروز، با صف خرید در نمادهای وتوکا، خبهمن، کماسه و ولپارس در مدار مثبت آغاز شد اما صف فروش 40 میلیونی شستا، در کف قیمت روزانه به2782 تومان رسید تا بازهم آتش ترس و هیجان را در دل سهامداران خُرد روشن کند.

پس از شستا، فارس، شبندر، کچاد و تاپیکو هم در مدار منفی قرار گرفتند و شاخص کل را با ریزش 12 هزار واحدی مواجه کردند، هر چند فولاد، فملی و ذوب، به جمع منفی‌سازان نپیوستند و در فاز مثبت گروه فلزات اساسی ادامه دادند.

استقبال حقیقی‌ها از سهم‌های کوچک و گروه کشاورزی

آمار و ارقام تابلو بورس در پایان ساعت معاملات، نشان از ورود نقدینگی‌های حقیقی به بازار و اعتماد دوباره سهامداران خُرد به بورس دارد. گروه فلزات اساسی، پالایشی و زراعت، مورد توجه سهامداران قرار گرفتند و بیش‌ترین حجم و ازرش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند.

در میان گروه‌های بورسی که یک هفته مثبت و منفی را پشت سر گذاشته‌اند، گروه کشاورزی و دامپروری، همچنان خوش درخشیده‌ و در مدار مثبت قرار گرفته‌اند. شاید افزایش قیمت محصولات کشاورزی و دامی، همچنین کمیاب شدن برخی از کالاهای این گروه، توجه سهامداران خُرد را در تابلو بورس به خود جلب کرده‌ است.

اعلام حضور بازارگردان شستا پس از یک هفته غیبت!

روند منفی معاملات شستا در هفته جاری و غیبت بازارگردان این نماد شاخص‌ساز، امروز هم صدای اعتراض سهامداران را بلند کرد تا جایی‌که در نیمه دوم بازار، بازارگردان شستا وارد شد و با حجم معاملات 194 میلیونی در قیمت 2815 تومان، صف فروش شستا را جمع کرد. سرانجام شستا در قیمت 2789 تومان، به کف روزانه نزدیک شد و حجم معاملات آن از 500 میلیون سهم گذشت.

به دنبال جمع شدن صف فروش شستا، سایر نمادهای بزرگ مانند فولاد و فملی نیز در مدار مثبت حرکت و شاخص کل را صعودی کردند.

خودرو و خساپا پیشتاز مثبت‌سازان بورس

گروه خودرویی‌ها هم امروز معاملات مثبت داشتند و خودرو در قیمت 410 تومان با یک درصد مثبت و بیش از 930 میلیون حجم معاملات، در صدر این گروه قرار داشت. خساپا هم با قیمت 303 تومانی و افزایش 3 درصدی با حجم معاملات 957 میلیون سهم مواجه و خگستر نیز در محدوده صفر تابلو در قیمت 388 تومان معامله شد.

هم‌گامی پالایشی‌ها با روند مثبت و منفی بازار

اما گروه فراورده‌های نفتی با روند منفی و مثبت بازار هم‌گام بودند. شپنا در قیمت 1798 تومان، با افزایش 4درصدی، 435 میلیون سهم را جابجا کرد و شتران، چسبیده به سقف قیمت روزانه با 1443 تومان، شاهد معامله 183 میلیون سهم بود.

از همین‌ گروه، شبندر با یک درصد افت، در قیمت 2837 تومان، بیش از 150 میلیون سهم را جابجا کرد و ونفت و شرانل در حوالی صفر تابلو با نوسان مثبت معامله شدند. شاوان و شراز هم در سقف قیمت روزانه ایستادند.

تنها منفی‌های این گروه، شبریز، شبهرن، شنفت و شپاس بودند که در مدار منفی معامله شدند.

تاثیر مثبت بپاس، آریا، میدکو و زاگرس بر شاخص فرابورس

بازار فرابورس نیز، امروز شاهد معامله 671 هزار و 345 سهم و جابجایی 2 میلیارد و 765 میلیون سهم بود. ارزش معاملات امروز در این بازار با 252 واحد افزایش به بیش از 12400 میلیارد تومان رسید. بپاس، آریا، میدکو و زاگرس بیش‌ترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند.

مخالفت صریح اتاق بازرگانی با اجرای شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد

در همین حال، بازار سرمایه به‌ویژه سهامداران گروه فولاد، منتظر اعلام نتیجه نشست امروز فولادسازان با نمایندگان دولت و مجلس هستند تا تکلیف شیوه‌نامه جدید فولاد که در روزهای گذشته توسط وزارت صنعت ابلاغ شد، مشخص شود.

پس از ارسال نامه اعتراضی رییس انجمن فولاد به اسحاق جهانگیری، معاون اولی رییس جمهوری، امروز نامه اعتراضی دیگری نیز از سوی نامه اتاق بازرگانی ایران به دفتر جهانگیری ارسال شد. این نامه حاوی اعلام مخالفت صریح اعضای اتاق بازرگانی ایران با اجرای شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد توسط دولت است.

احتمال اصلاح شیوه‌نامه جدید فولاد!

اتاق بازرگانی ایران، اجرای شیوه‌نامه جدید ابلاغی توسط دولت را منجر به ایجاد امضاهای طلایی، توزیع رانت، کاهش صادرات و افت تولید فولاد و ریزش بازار سرمایه اعلام کرد. در همین زمینه، رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، از اصلاح شیوه‌نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد در جلسه عصر امروز خبر داد.

به گفته وی، قرار است در جلسه عصر امروز، اصلاحاتی پیرامون این شیوه‌نامه انجام شود.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه 5 آذرماه 99

مجموع ارزش معاملات امروز بازار به 28.078 میلیارد تومان رسید که بیش‌ترین میزان در سه ماهه اخیر بود و امیدواری فعالان بازار سرمایه را به بازگشت روزهای اوج، افزایش داد.

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,367,171.13 (10062.96 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 395.128.84 (4551.01 افزایش)

ارزش معاملات: 15,614 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فملی، فولاد و شپنا

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,951.01 (252.22)

ارزش معاملات: 12,455 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت:بپاس، آریا و میدکو

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها