کد خبر 98942

بااقتصاد گزارش می‌دهد

معاملات بازار سرمایه امروز، سه‌شنبه، 4 آذرماه، به دو راند متفاوت تقسیم شد؛ تایم پیش‌گشایش و نیمه نخست بازار، بدون توجه به ریزش شاخص در دو روز گذشته، در مدار مثبت حرکت کرد اما، نیمه دوم معاملات با عقب‌نشینی شستا و پیروی سایر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز از آن در فاز منفی ادامه یافت، تا ریزش بیش از 18 هزار واحدی شاخص کل ثبت شود.

معاملات بازار سرمایه امروز، سه‌شنبه، 4 آذرماه، به دو راند متفاوت تقسیم شد؛ تایم پیش‌گشایش و نیمه نخست بازار، بدون توجه به ریزش شاخص در دو روز گذشته، در مدار مثبت حرکت کرد اما، نیمه دوم معاملات با عقب‌نشینی شستا و پیروی سایر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز از آن در فاز منفی ادامه یافت، تا ریزش بیش از 18 هزار واحدی شاخص کل ثبت شود.

به گزارش بااقتصاد، هر چند بخشی از صف‌های فروش امروز در روند طبیعی شکل گرفت اما بخش دیگری از عرضه‌ها نیز زیر تاثیر اخبار و حاشیه‌های پیرامون بازار سرمایه انجام شد. رفتار منفعلانه بازارگردان شستا در بازارگردانی این نماد بزرگ که اُفت آن هراس را در دل سهامداران ایجاد می‌کند و جدال فولادسازان با دولت که حمایت مجلس را هم پشت سر خود دارند، ازجمله اتفاق‌های موثر بر روند امروز بازار بود.

افزایش حجم تقاضا در پیش‌‎گشایش و یک نیمه مثبت

همان‌‎گونه که ذکر کردیم، تایم پیش‌گشایش امروز بازار، با پیشگامی دو نماد پالایشی شپنا و شتران، با بیش‌ترین میزان تقاضا آغاز شد و در سایر گروه‌ها نیز خبهمن از خودروسازان و وپارس و وتجارت از بانکی‌ها نیز در لیست پرتقاضاهای امروز بورس تهران بودند. کگهر، میدکو، رافزا، زفکا و زدشت نیز در بازار فرابورس، بیش‌ترین صف خرید را تشکیل دادند.

با آغاز ساعت بازار، شاخص کل با افزایش 5 هزار واحدی به 1 میلیون و 380 هزار واحد رسید تا یک گام 20 هزار واحدی با کانال 1.4 میلیون واحدی فاصله داشته باشد.

در همان دقایق نیمه نخست، بازهم شپنا، وتجارت، خودرو، وبملت و شتران، مثبت‌سازان اصلی شاخص بودند. خودرو با قیمت 413 تومان و خساپا با قیمت 300 تومان در سقف روزانه معامله و با حجم زیادی از تقاضا مواجه شدند.

هراس سهامداران خُرد از ریزش سهم‌های بزرگ

هم‌زمان با افت شستا که از محدوده قیمتی بیش از 3000 تومان به دامنه 2900 تومان رسید، حجم اندک عرضه‌‎ها در کل بازار نیز تغییر کرد و سایر نمادهای بزرگ به تاسی از شستا، صف فروش تشکیل دادند. این موضوع نشان می‌دهد که هنوز اعتماد سهامداران خُرد به بازار سرمایه به‌طور کامل برنگشته است.

در ادامه معاملات، فارس، فملی و فولاد هم به صف پرعرضه‌ها پیوستند تا شاخص کل با ریزش بیش از 3000 واحدی، نیمه دوم را آغاز کند. در راند دوم معاملات نمادهای پترول، شگویا، تاپیکو، پارسان و شفن از گروه محصولات شیمیایی نیز به صف فروش پیوستند تا کل معاملات این گروه در مدار منفی قرار گیرد.

 در صنایع پالایشی، معاملات شپنا هرچند مثبت بود اما در کف قیمت روزانه قرار گرفت و در محدوده 1639 تومان، 44 میلیون سهم را صف فروش گذاشت. 

میانجی‌گری معاون روحانی برای پایان دادن به کشمکش فولادسازان و وزارت صنعت

ادامه کشمکش فولادسازان و دولت در هفته جاری، پس از رایزنی فولادی‌ها برای تعدیل شیونامه جدید و همچنین اعتراض آنها نسبت به این شیوه‌نامه دستوری، محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهوری، را به میانجی‌گری میان فولادی‌ها و وزارت صنعت واداشت و قرار است فردا جلسه مشترکی برگزار شود.

در همین راستا، بهرام سبحانی، رییس انجمن فولاد، با ارسال نامه اعتراضی به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، در خصوص شیوه‌نامه دستوری تنظیم بازار فولاد انتقاد کرد. سبحانی در این نامه‌ اعتراضی، خطاب به جهانگیری، بر ایرادهای شیوه‌نامه دستوری جدید دولت برای تنظیم بازار فولاد و اثرات مخرب اجرای آن تاکید کرد.

با اعتراض‌ فولادسازان که حمایت برخی نمایندگان مجلس را هم پشت سر خود دارند و واکنش محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهوری برای میانجی‌گری، قرار است فردا، چهارشنبه، 5 آذرماه، جلسه مهمی با حضور معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهوری، معاونان وزارت صنعت، مدیران بورس کالا و تشکل‌های زنجیره فولاد برای اعمال اصلاحات ضروری در زمینه اجرای شیوه‌نامه برگزار شود.

بررسی فوری پرونده مدیران متخلف شرکت‌های بورسی

سلب صلاحیت از مدیران متخلف شرکت‌های بورسی و همچنین رسیدگی به پرونده‌های تخلفاتی آنها، خبر دیگری بود که حاشیه‌هایی را در بازار سرمایه به دنبال داشت. در حالی‌که جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس، از روال رسیدگی فوری و فوق‌العاده به پرونده‌های تخلفاتی بازارگردانی مدیران شرکت‌ها در سازمان بورس خبر داد، برخی از فعالان بازار نسبت به تخلف مدیران و انفعال بازار شستا، انتقاد کردند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه 4 آذرماه 99

به این‌ترتیب، در پایان وقت بازار، شاخص کل با 18597 واحد ریزش، همچنان پشت کانال مقاومتی 1.4 میلیون واحدی ماند اما شاخص کل هم‌وزن بیش از 2800 واحد افزایش یافت. مجموع ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس هم به 28,082 میلیارد تومان رسید.

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,356,944.52 (8597.33-)

شاخص کل هم‌وزن: 390.570.81 (2963.26 افزایش)

ارزش معاملات: 19,8361 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.2 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فملی و فولاد

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,698.79 ( 28.3 افزایش)

ارزش معاملات: 8,285 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: میدکو، بپاس و عصینو

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها