کد خبر 98812

بااقتصاد گزارش می‌دهد

درحالی که برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، امروز برای شاخص کل، ریزش نسبتا بالایی را پس از 7 روز پیاپی مثبت، پیش‌بینی می‌کردند اما بازار با رفتار حرفه‌ای برخی از سهامداران حقیقی مواجه شد که صف‌های فروش در نمادهای بزرگی مانند فولاد را به‌خوبی جمع کردند و بازار را به سمت تعادل کشاندند.

درحالی که برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، امروز برای شاخص کل، ریزش نسبتا بالایی را پس از 7 روز پیاپی مثبت، پیش‌بینی می‌کردند اما بازار با رفتار حرفه‌ای برخی از سهامداران حقیقی مواجه شد که صف‌های فروش در نمادهای بزرگی مانند فولاد را به‌خوبی جمع کردند و بازار را به سمت تعادل کشاندند.

به گزارش بااقتصاد، امروز، یکشنبه، 2 آذرماه، شاخص کل با ریزش بیش از 11 هزار واحدی در دقایق نخست تایم بازار مواجه شد و افت نمادهای شاخص‌ساز مانند فولاد، فملی، شستا و خودرو ترس را در دل برخی از سهامداران ایجاد کرد. هرچند در ادامه روند بازار، حقیقی‌ها با غلبه بر ترس ناشی از افت نمادهای بزرگ، غلبه کردند و در صف خرید حاضر شدند.

بازگشت فملی، فولاد و خودرو به مدار مثبت

در ادامه روند افزایش عرضه در نمادهای بزرگ، فولاد در کف قیمت روزانه ایستاد و در کنار فملی، شستا و خودرو، منفی‌سازان اصلی شاخص کل بودند، اما فملی زودتر به خود جنبید و در مدت زمان کوتاهی از گروه منفی‌ها جدا شد و با 2.5 درصد مثبت، در قیمت 2764 در سقف روزانه و در صف خرید 46 میلیونی قرار گرفت تا حجم معاملات 170 میلیونی را ثبت کند. فولاد و ذوب هم به دامنه مثبت گراییدند.

حقیقی‌هایی که از شستا استقبال نکردند!

در ادامه این افت و خیزها، شستا همچنان در کف قیمت روزانه و با ثبت منفی 2.5 درصد به قیمت 3126 تومان رسید و حجم معاملات 26 میلیونی را رقم زد. گرچه در نیمه دوم بازار، فاز منفی شستا کُندتر شد و به 2درصد رسید اما در نهایت، این نماد با حجم معاملات 79 میلیونی در کف قیمت روزانه، صف فروش 67 میلیون سهم را تشکیل داد تا در قیمت 3143 تومان ثابت بماند. گویا این نماد بزرگ امروز مورد استقبال سهامداران حقیقی قرار نگرفت!

پالایش یکم و معدنی ‌ها در امتداد مسیر مثبت بورس

در این میان، شپنا و شتران از گروه پالایش یکم، امروز را هم مثبت سپری کردند و در سقف قیمت روزانه با افزایش تقاضا مواجه شدند. شبندر نیز از همین گروه، افزایش تقاضا را شاهد بود.

پالایشی‌ها به همراه معدنی‌های بورس، تنها گروه‌های مثبت در میان نمادهای بزرگ بودند که سیر صعودی داشتند. کگل و کچاد در کنار شپنا و شتران، جزو برترین‌های این دو گروه قرار گرفتند.

کچاد در قیمت 2008 تومان، 36 میلیون سهم را با حجم 53.5 میلیونی جابجا کرد و کگل با قیت 1941، صف خرید 10 میلیونی تشکیل داد و حجم معاملاتش به 35 میلیون سهم رسید.

تغییر مسیر خودرویی‌ها از صف فروش به خرید

در ادامه معاملات امروز و با ناپایداری روند منفی بازار و با ایجاد صف‌های خرید در مقابل شاخص‌سازان، خودرو و خساپا هم صعودی شدند و صف عرضه آنها به تقاضا تبدیل شد.

بانکی‌ها در صف خرید و منتظر عرضه ETF سوم دولت؟

در گروه بانکی‌ها نیز وبصادر، وتجارت و وپارس، در روند مثبت بیش از 3 درصدی قرار گرفتند اما وبملت در محدوده صفر تابلو معامله شد. البته معاملات این نماد بزرگ بانکی هم امروز با نوسان مثبت همراه بود.

برخی از تحلیلگران بازار، عرضه صندوق سوم ETF دولت را در قالب نمادهای بانکی دلیلی بر تداوم روند مثبت بانکی‌ها ارزیابی می‌کنند.

تاثیر آزادسازی و افزایش قیمت محصولات بر شرکت‌های بورسی

در روزهایی که با خبرهایی از آزادسازی نرخ محصولات برخی شرکت‌های بورسی از سوی دولت هستیم، قیمت سهام این شرکت‌ها نیز در بورس با افزایش مواجه شده است. پس از آزادسازی قیمت تایر سواری، حالا خبر حذف قیمت‌گذاری از کره و همچنین افزایش نرخ روغن نباتی هستیم.

با توجه به مجوز افزایش 13 درصدی قیمت روغن نباتی، دو نماد غبشهر و غمارگ هم در سقف قیمت روزانه و با افزایش تقاضا روبرو شدند.

به این‌ترتیب، مجموع ارزش معاملات امروز در بازار سرمایه به 21501 میلیارد تومان رسید که 14245 میلیارد آن به معاملات خُرد اختصاص یافت و خالص تغییر مالکیت از حقوقی‌ها به حقیقی‌های بورس، 140 میلیارد تومان بود.

یکی از خبرهای مهم امروز در بازار سرمایه، هشدار مشاور رهبر انقلاب به وزارت صنعت نسبت به پیامدهای منفی شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد بود.

انتقاد مشاور رهبر انقلاب از شیوه‌نامه جدید زنجیره فولاد

حسین دهقان، شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد را موجب ضرر میلیون‌ها دارنده سهام عدالت، شاغلان و بازنشستگان و سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت‌های فولادی اعلام کرد.

وی معتقد است: برخلاف قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و قانون برنامه توسعه، قیمت‌گذاری دستوری توسط دولت صورت گرفته و نتیجه این تصمیم، سود صدها میلیون دلاری دلالان و ضرر میلیون‌ها سهامدار سهام عدالت، شاغلان و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی سهامدار شرکت‌های فولادی است.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز یکشنبه، دوم آذرماه 99

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,358,847.83 (7686.76 -)

شاخص کل هم‌وزن: 382,684.37 (888.35 -)

ارزش معاملات: 149,506 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فولاد و شستا

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,479.99 ( 161.39-)

ارزش معاملات: 6,554 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: هرمز، صبا و وسپهر

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها