کد خبر 98319

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به قرائت گزارش این کمیسیون در نشست علنی پنجم آبان مجلس درباره وضع بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: چالش‌ها و پیشنهاد‌های کمیسیون اقتصادی در این گزارش طبق ماده ۴۵ قانون آیین نامه داخلی در کمیسیون بررسی و سپس تبدیل به طرح شده است و در دستور کار نشست علنی مجلس قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به قرائت گزارش این کمیسیون در نشست علنی پنجم آبان مجلس درباره وضع بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: چالش‌ها و پیشنهاد‌های کمیسیون اقتصادی در این گزارش طبق ماده ۴۵ قانون آیین نامه داخلی در کمیسیون بررسی و سپس تبدیل به طرح شده است و در دستور کار نشست علنی مجلس قرار می‌گیرد.

وی به فراز و فرود‌های مکرر بازار بورس اشاره کرد و افزود: هدف از تدوین این طرح بهبود شرایط و ساماندهی بازار سرمایه است که از طریق مصوبات قانونی مجلس به بورس و وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در نشست سه شنبه گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی نیز مقرر شد که کمیسیون اقتصادی عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار را در اجرای مصوبات شورای عالی بورس بررسی کند که گزارش این اقدامات نیز هفته آینده به ریاست مجلس ارائه خواهد شد.

در گزارش کمیسیون اقتصادی و به منظور ساماندهی بازار سرمایه، پیشنهاد‌هایی برای تصویب ارائه شده است، از جمله آنکه؛ سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است در پایان هر هفته معاملاتی، نسبت به رتبه بندی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه بر اساس شاخص‌های ریسک مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران در قالب سه گروه پرریسک، ریسک متوسط و کم ریسک، تهیه و منتشر کند.

- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است اطلاعات معاملات همه اشخاص حقوقی را در زمان معامله افشا کند.

- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است با تعریف و تعیین حدود نوسانات شاخص در شرایط غیرعادی، در مواجهه با نوسانات شدید و غیرمتعارف به بکارگیری ابزار‌های کنترل بازار مانند دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و سایر ابزار‌های در اختیار اقدام کند.

- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه دستورالعمل فعالیت فعالان فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه را تهیه و پس از تصویب در شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران اجرایی کند. هرگونه فعالیت در فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه خارج از دستورالعمل مذکور ممنوع است و متخلفان از اجرای این بند مشمول مجازات‌های جرائم اخلال در نظام اقتصادی هستند.

- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداقل ۱۰ درصد کارمزد معاملات اوراق بهادار را به شرط عدم افزایش هزینه معاملات برای خریداران و فروشندگان، به عنوان منابع پایدار صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش بینی کند.

این پیشنهاد‌ها به زودی در قالب طرحی قانونی برای اخذ رای موافق نمایندگان راهی صحن خانه ملت خواهد شد

منبع: ایلنا 

ارسال نظر

تازه ها