کد خبر 98089

رکورد جدید بورس در روزهای رکود با معاملات 4000 میلیارد تومانی!

معاملات بورس تهران، امروز، یکشنبه، 18 ابان‌ماه هم متاثر از ریزش‌های پی‌درپی اخیر قرار گرفت و بازار در کمتر از یک‌ساعت از شروع معاملات، با 15 هزار واحد ریزش مواجه شد. به این ترتیب، نمادهای بزرگ و کوچک، در صف فروش قفل شدند تا کل معاملات امروز به رقم اندک 4091 میلیارد تومان برسد.

معاملات بورس تهران، امروز، یکشنبه، 18 ابان‌ماه هم متاثر از ریزش‌های پی‌درپی اخیر قرار گرفت و بازار در کمتر از یک‌ساعت از شروع معاملات، با 15 هزار واحد ریزش مواجه شد. به این ترتیب، نمادهای بزرگ و کوچک، در صف فروش قفل شدند تا کل معاملات امروز به رقم اندک 4091 میلیارد تومان برسد.

به گزارش بااقتصاد، افت قیمت در بیش از 80 درصد نمادهای معاملاتی، تابلو بورس تهران را از همان دقایق نخست امروز سرخ‌رنگ و شاخص کل را 22 هزار واحد، معادل 1.8 درصد با سقوط مواجه کرد.

مازاد عرضه در 85 درصد از نمادهای منفی!

مهم‌ترین پدیده معاملات امروز بورس تهران، مازاد عرضه در بیش از 85 درصد از نمادهای منفی و تشکیل صف پرحجم فروش بود تا رکود معاملات بازار سهام در 5 ماه گذشته، رکورد بزند. در بازار فرابورس نیز شاهد وضعیت مشابهی بودیم و ریزش بیش از 80 درصد از نمادها، شاخص کل را تا 1.7 درصد به زیر کشید.

انتشار یک شایعه و مثبت شدن دارویی‌ها در میان انبوهی از نمادهای منفی

درحالی که سهامداران بیم‌ناک و مارگزیده شرکت‌های فلزی، معدنی، پالایشی، پتروشیمی و غیره، پشت سر هم در صف فروش ایستاده و منتظر نقدینگی برای خروج از بازار سهام بودند، وضعیت نمادهای دارویی، متاثر از زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر نرخ دلار 4200 تومانی واردات به 11000 هزار تومان، با یک چرخش ناگهانی، به مثبت گرایید.

افزایش تقاضا در گروه محصولات دارویی با نمادهای دبالک، دزهراوی، والبر، دالبر، دامین، دابور، درهآور و دسبحان به سقف روزانه رسید و خریدارانی را در بازار سراسر صف فروش، به خود جلب کرد. این گروه با ثبت بیش‌ترین میزان حجم و ارزش معاملات در بازار امروز، ارزش معاملاتی 177 میلیارد تومانی را رقم زدند.

پس از گروه محصولات دارویی، نمادهای کساوه، سصفها، تیپیکو، فپنتا، دامین، خزر و شدوص، بالاترین اثر مثبت را در ارزش بازار امروز ایجاد کردند و در نقطه مقابل نیز، فملی، کگل، خودرو، وبملت، فولاد، پارس و شتران، بیش‌ترین تاثیر منفی را بر ارزش شاخص کل گذاشتند.

انتقاد تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه از انفعال نهادهای تصمیم‌ساز بورس

در این میان، بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، نسبت به ریزش‌های پی‌درپی و خارج از تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی، معترض هستند و از بی‌توجهی و انفعال نهاد ناظر در چنین برهه حساس و خطرناکی، انتقاد می‌کنند.

دکتر مرتضی عباد، تحلیلگر ارشد و مدرس بورس، در کانال تلگرامی‌اش نوشت: در حال حاضر، بحث بازار سرمایه بر سر ارزنده بودن و نبودن سهم‌ها نیست بلکه، بازار ترسیده است. وی با اشاره تلویحی به برخی سهامداران عمده، تصریح کرد: با فرصتی که برای خروج خودتان از جیب سهامداران حقیقی ایجاد کردید، بازار را ترساندید و بازار را رها کردید!

این تحلیلگر ارشد بورس، «ترامپ» و «کرونا» را تنها بهانه‌هایی بر دامن‌زدن به فساد در بازار سهام اعلام و نسبت به انفعال نهاد تصمیم‌گیر بورس انتقاد کرد.

در همین زمینه، سینا سلیمانی، یکی دیگر از تحلیلگران بازارهای مالی نیز، مشکل بازار سهام را ارزندگی یا غیر ارزندگی سهم‌ها نمی‌داند. وی در کانال تلگرامی خود اظهار کرد:  امروز مشکل عدم ارزندگی نیست، مشکل ترس و هیجان است. نسخه ترس و هیجان هم دقیقا معکوس نسخه عدم ارزندگی عمل می‌کند.

وی افزود: امروز بعد از ۶۰ تا ۷۰ درصد اصلاح در تمامی نمادهای بازار، فروشنده‌ها همچنان می‌فروشند چون فردا قیمت‌ها پایین‌تر است و خریداران هم نمی‌خرند چون فردا می‌توانند پایین‌تر بخرند!

سلیمانی با ارایه 3 راهکار؛ تزریق منابع و بازارگردانی، تغییر متغییرهای کلان اثرگذار بر بازار و استفاده از ظرفیت‌های قانونی نهاد ناظر، از شورای عالی بورس و سازمان بورس اوراق بهادار خواست نسبت به مشکلات بازار سرمایه، واکنش نشان دهند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز یکشنبه 18 ابان‌‌ماه 99

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,240,485.65 (22401.08 کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 368,866.70 (2708.04کاهش)

ارزش معاملات: 2,288 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فملی، کگل و فولاد

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 15,617.94 (273.78)

ارزش معاملات: 1,801 میلیارد تومان

حجم معاملات: 8.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، میدکو و کگهر

گزارش: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها