کد خبر 97476

با اقتصاد بررسی می‌کند

از زمانی که اصلاح و افت قیمت‌ها در مردادماه آغاز شد، صحبت‌هایی از ریزش همانند آنچه در سال 92 اتفاق افتاده بود در میان قدیمی‌های بازار شکل گرفت.

تغییرات شاخص در سال 92 چگونه بود؟ 

ریزش شاخص کل دقیقا از تاریخ 16 دی 92 زمانی که رقم شاخص کل به کانال 89 هزار واحد وارد شده بود و در کمین فتح کانال 90 هزار واحد بود، آغاز شد. 

تصمیم مجلس در واقعی کردن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، به یکباره نرخ را 5 برابر کرد و در نتیجه عامل مهمی بر شکل‌گیری جریان منفی در بازار سرمایه بود. در کنار این عامل افزایش نرخ سود سپرده بانکی، تقاضا برای خرید سهام را کاهش داد و در نتیجه شاخص کل وارد فاز نزولی شد. 

بازه زمانی ریزش در سال 92 چقدر طول کشید؟ 

از نیمه‌های دی 92 که شاخص کل وارد مدار نزولی شد تا دی 94 یعنی در مدت زمان 2 سال شاهد روند نزولی بودیم, در اوایل دی 94 شاخص کل به کانال 61 هزار واحد رسید و بدین ترتیب در بازه زمانی 2 ساله شاهد اصلاح 31 درصدی از شاخص کل بورس بودیم. 

پس از دی 94 که شاخص کمترین رقم خود نسبت به دوران اوج را تجربه کرد تا سال آذرماه سال 96 یک دوره رنج با نوسانات اندک در بازار حاکم شد و سرانجام در آذرماه 96 شاخص کل توانست از کانال 90 هزار واحد عبور کند و بالاخره رکورد خود در سال 92 را بشکند.

شاخص کل از سقف خود در سال جاری چقدر اصلاح داشته است؟ 

بیشترین رقم شاخص کل در سال جاری پس از کانال‌های شکنی پی در پی رسیدن به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد بود؛ شاخص کل در روز جاری به رقم 1 میلیون و 336 هزار واحد رسید و بدین ترتیب فاصله‌گیری و اصلاح 36 درصدی در بازه زمانی حدود 2 ماهه را ثبت کرد.

با توجه به اینکه ریزش سال 92 دوسال به طول انجامید و ریزش و اصلاح قیمتی در سال جاری دوماه طول کشید و سهامداران همانند سال مشابه درگیر اصلاحات طولانی مدت از نظر زمان نشدند، می‌توان امیدوار بود با در نظر گرفتن شرایط ثبات در بازار ارز و نبود ریسک سیاسی و بین‌المللی غیر منتظره، اصلاح بازار به آخر خط رسیده و شاخص کل می‌تواند مجددا به روند متعادل و صعودی بازگردد. 

 هرچه بازگشت به روند صعودی، متعادل‌تر و به دور از هیجانات اکیدا صعودی اتفاق بیفتد بازار با شرایط نرمال‌تری روبه‌رو خواهد بود و مولفه نقدشوندگی که از مهم‌ترین امتیازات بازار سرمایه است، به بازار برمی‌گردد./بورس فوری 

 

 

ارسال نظر

تازه ها