کد خبر 97464

بورس هفته‌های اخیر را متاثر از اتفاق‌های مبهم همراه با فاکتور بی‌اعتمادی و قابل پیش‌بینی نبودن بازار در کوتاه‌مدت و میان‌مدت ناشی از المان‌های اقتصادی و متغیرهای تاثیرگذار سپری کرده است.

روزبه شریعتی، تحلیلگر ارشد و مدیر معاملات کارگزاری

 بازارهای مالی بر خلاف بازارهای موازی، به پشتوانه ثبات، تعیین مسیر می‌کنند. بازار سرمایه در ماه‌های گذشته با چشم‌انداز و پیش‌بینی‌هایی مبنی بر کاهش ارزش پول ملی، رشد چشم‌گیری داشت که بر مبنای رشد سودآوری شرکت‌ها نبود و تنها متاثر از نرخ دلار بود. ریزش‌های این‌روزهای بورس هم با توجه به نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا، کمی طبیعی به نظر می‌رسد و خریداران بزرگ حاضر به ریسک نمی‌شوند و سرمایه‌های‌شان را درگیر نمی‌کنند. در مجموع، فعلا بازار چشم‌انداز مبهی دارد و خبرهایی از بازارهای رقیب مانند افزایش سود بانکی، به‌عنوان بزرگ‌ترین مولفه تاثیرگذار، روند بازار سرمایه را مختل می‌کند. متاسفانه خبر دستکاری قیمتی که دلسوزی نابخردانه و توزیع رانت را درپی داشت و تکرار تجربه تلخ تابستان 97 بود، برای بازار سرمایه گران تمام شد. 

از پس این ماجراها، واگرایی نرخ دلار و بورس هم متاثر از تحولات سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری امریکاست. البته نرخ دلار شکننده است و در روزهای گذشته تا محدوده 26 هزار تومان هم افت کرده بود درحالی‌که بازار سرمایه، ثبات‌محور است و بسیاری از تحلیلگران بازار، قیمتی بالاتر از 25 و 26 هزار تومان را تا زمان انتخابات امریکا متصور نبودند.

با این تفاسیر، در حال حاضر، بازار سرمایه در شرایطی قرار دارد که بسیاری از سهم‌ها بدون فروشنده هستند و خریدار ریسک خرید را نمی‌پذیرد. تصور بازار این است که با انتخاب بایدن انتظارات تورمی به شدت کاهش یابد و دلار به محدوده 22 و 23 هزار تومان برسد. حالا در میان این هیاهو، خبر‌هایی مانند افزایش سود سپرده و نرخ‌گذاری دستوری هم مانند ترکش‌های آخر بر پیکر بازار سرمایه عمل می‌کند و وضع به‌گونه‌ای شده است که متاسفانه نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز، زیر کف قیمت بازار معامله می‌شوند. 

در صورت انتخاب دوباره آقای ترامپ در مسند ریاست جمهوری امریکا، بازار دلار بالای 30 هزار تومانی را باور می‌کند و این یک اتفاق تلخ برای اقتصاد ایران خواهد بود اما و روند رشد بورس ناشی از کاهش ارزش پول ملی دوباره از سر گرفته می‌شود. نتیجه انتخابات امریکا ممکن است انتظارات تورمی را در کشور کاهش یا افزایش دهد و ترس بیش‌تری را به جامعه القا ‌کند. گویا  همه چیز به تحولات سیاسی در یکی دو هفته آینده گره خورده است!

تجربه تلخ تابستان 97 و تجربه‌های قبلی‌، اهالی بازار را ترسانده است و هجمه‌های رسانه‌ای در قبال تصمیم‌گیری‌های شتابزده و غیرکارشناسی که شاکله تفکرات اقتصادی کشور شده، ترس و واهمه بر بازار ایجاد می‌کند و به آن آسیب می‌زند. 

درپی تحولات سیاسی، انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها که بسیاری از آنها مثبت و همراه با سودآوری خوبی بوده است، در روزهای آینده، تلاطم‌‌های بازار را آرام می‌کند. انتظار داریم گزارش‌های خوب و قابل توجه شرکت‌ها و توقف رشد بازارهای موازی، منجر به رشد بازار سرمایه شود که نقدشوندگی بالایی دارد. در چنین شرایطی، ترجیح بازار سرمایه به نگه‌داری ریال است. 

به باور من، بعد از نتیجه انتخابات امریکا با تغییراتی که خواهیم داشت، زهر فروش سهام مانند هفته گذشته نخواهد بود، مگر این‌که خبر تاثیرگذار و مهمی منتشر شود مانند افزایش نرخ سود سپرده که اگر محقق شود، مانند یک ضربه مهلک چاقو بر پهلوی بازار سرمایه عمل خواهد کرد. به‌هر روی، روزهای سختی را پیش رو داریم. 

تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها