کد خبر 97462

تغییر زاویه دید سهامداران از تابلو بورس تهران به تابلو انتخابات ریاست جمهوری امریکا

بورس تهران که با اصلاح و ریزش 2 ماهه سهم‌های بزرگ و کوچک مواجه است، در حالی به روند ریزشی ادامه می‌دهد که به حمایت حقوقی‎‌ها در راستای تقویت تقاضا و محدودیت‌هایی برای عرضه، توجهی نشان نمی‌دهد و کانون دید سهامداران از مرکز تابلو بورس تهران به سمت تابلو انتخابات امریکا تغییر جهت داده است.

به گزارش بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، امروز افت 37 هزار واحدی را روی تابلو معاملات ثبت کرد و بدون توجه به مولفه‌های رشد مانند: سودآوری شرکت‌ها در 6 ماهه نخست امسال، افزایش قیمت پایه محصولات پتروشیمی‌ها، افزایش نرخ دلار، اصلاح قیمت و ارزندگی بسیاری از نمادهای بزرگ و سایر موارد، همچنان چشم به اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا دوخته است!

تلاش بی‌ثمر حقوقی‌ها در صف خرید نمادهای بزرگ

در همین حال، حمایت‌های مجلس از بورس در قالب لایحه اصلاح قوانین بازار سرمایه و حذف مالیات سهام هم جذابیت و دلگرمی برای سهامداران ایجاد نکرد و برخی از نمادها در صف فروش قفل شده بودند تا تلاش حقوقی‌های فولاد، فملی و ذوب برای جمع کردن صف‌های فروش تنها برای دقایقی نتیجه‌بخش باشد.

پیش‌گشایش منفی بازار با شپنا، فولاد و فملی

پیش‌گشایش معاملات امروز بورس تهران با افت 14 هزار واحدی شاخص کل، آغاز شد و شپنا، فولاد و فملی در صدر صف‌های فروش قرار گرفتند. در فرابورس نیز وسپهر و شگویا، صدرنشین صف‌های فروش بودند.

گروه محصولات شیمیایی، خوب‌های امروز بازار!

در گروه محصولات شیمیایی اما وضعیت کمی متفاوت بود و پاکشو، شاروم، شصدف و شسینا در مدار مثبت معامله شدند. تاپیکو و پترول نیز در کف قیمتی روزانه و به پایین‌ترین قیمت 1647 و 1273 تومان رسیدند. سایر نمادهای این گروه نیز در صف فروش قفل بودند.

تقابل حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در صف خرید و فروش

در گروه فلزات، فخوز در مدار مثبت یک به قیمت 3285 تومان رسید و با ثبت رکورد فروش 3861 میلیارد تومانی در مهرماه، درآمد 15073 میلیارد تومانی را در 7 ماه با 70 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رقم زد.

فولاد نیز صبح امروز با صف فروشندگان مواجه شد اما با تلاش حقوقی‌هایش که در صف خرید ایستادند، حجم معاملات بیش از 280 میلیون سهم را رقم زد و این تلاش حقوقی‌ها با فشار فروش حقیقی‌ها شکسته شد و به کف قیمت روزانه رسید.

حقوقی‌های فملی نیز بیکار ننشستند و پس از جابجایی 123 میلیون سهم، سعی در جمع کردن صف فروش کردند اما نتوانستند مانع از افزایش عرضه شوند. به این ترتیب، فملی با حجم معاملات 194 میلیونی و قیمت 2233 تومان در منفی 2 درصد قرار گرفت. حمایت حقوقی‌های ذوب نیز به همین گونه بود و معاملات آن پس از جابجایی 97 میلیون سهم، رو به تعادل رفت.

در گروه فلزات اساسی، کاوه با جابجایی 52 میلیون سهم به قیمت 1940 تومان در سقف روزانه رسید و میدکو در محدوده صفر تابلو نوسانات مثبتی را در قیمت 2252 رقم زد. فجر، فپتنا و هرمز از دیگر نمادهای این گروه در مدار معاملات مثبت قرار داشتند.

خودرویی‌ها فردا مثبت می‌شوند؟

خودرویی‎‌ها نیز در امتداد روند ریزشی اخیر، امروز همچنان با صف فروش میلیونی مواجه شدند. خودرو با قیمت 301 تومانی حجم معاملات 271 میلیونی با صف فروش 753 میلیونی ایجاد کرد اما پس از جابجایی 1.1 میلیارد سهم، در دامنه مثبت 2 درصد و قیمت 322 تومان ایستاد. خساپا هم در قیمت 231 تومانی صف فروش 870 میلونی شکل داد.

خبر خوب برای گروه خودرویی‌ها که در ساعت پایانی بازار منتشر شد، دریافت مجوز افزایش قیمت خودروسازان برای پاییز امسال بود که می‌تواند روی معاملات فردا تاثیر مثبت بگذارد.

حضور رییس سازمان بورس در مجلس و مواجهه با سهامداران معترض

خبرهای مهم دیگر امروز برای بازار سرمایه، حضور رییس سازمان بورس اوراق بهادار در مجلس و حمایت‌های کمیسیون اقتصادی مجلس از بازار سرمایه بود. دکتر حسن قالیباف اصل، پس از خروج از مجلس با تجمع اعتراضی سهامداران بورس که جلو در مجلس تجمع کرده بودند، مواجه شد.

یک خبر مهم دیگر برای بازار سرمایه، جهش 929.5 تومانی نرخ دلار پایه محصولات پتروشیمی است. قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، با محاسبه میانگین نرخ دلار نیمایی، به 24602.7 تومان می‌رسد که نسبت به قیمت قبلی 929.5 تومان افزایش یافته است.

در مجموع ارزش بازارهای معاملاتی سهام، امروز دوشنبه، 5 ابان‌ماه به 8635 میلیارد تومان رسید.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه 5 ابان‌ماه 99

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,336,585.93 (37471.93- معادل 2/7- درصد کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 384,341.44 (4780.36- معادل 1/2 درصد کاهش)

ارزش معاملات: 6,037 میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و تاپیکو

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,470.65 (205-)

ارزش معاملات: 2,603 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، وسپهر و ذوب.

گزارشگر: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها