کد خبر 97248

عضو کمیسیون انرژی خبر داد

عضو کمیسیون انرژی مجلس از ارایه پیشنهاد تنفس خوراک پتروپالایشگاه ها از طریق تهاتر بدهی سنگین دولت به صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ مالک شریعتی با اشاره به تعلل دولت در اجرای قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی به فارس گفت: یکی از مشکلات اصلی در مسیر احداث پتروپالایشگاه‌ها مباحث مربوط به تامین مالی آنها بود. در این قانون سعی شده با اعطای تنفس خوراک، جذابیت لازم برای جذب سرمایه از بورس و شرکت‌های خصوصی ایجاد شود. در این راستا بعد از تعیین طرح‌های برگزیده برای احداث شرکت های پتروپالایشی توسط وزارت نفت، اجرای این قانون معطل تعیین سهم سالانه تنفس خوراک توسط هیات امنای صندوق توسعه ملی است.

وی افزود: به رغم اینکه اواخر تیرماه طرح‌های برگزیده تعیین تکلیف شده‌ و آماده شروع به کار بودند و از طرفی آن زمان به دلیل شکوفایی بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای تامین مالی طرح‌ها از بورس بود، جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی با تاخیر زیاد در اوایل مهر ماه برگزار شد ولی در این جلسه نیز موضوع سهم سالانه تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها تعیین تکلیف نشد.

تعیین سهم تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها باز هم به تعویق افتاد

این نماینده مجلس ادامه داد: در جلسه‌ای که تشکیل شد پرداختن به موضوع تنفس خوراک در دستور جلسه قرار گرفته بود و زنگنه درباره ضرورت تعیین سهم سالانه تنفس خوراک نکات را اعلام کرده و جدول پیشنهادی وزارت نفت در این باره را ارائه کرد اما نوبخت با این موضوع مخالفت کرد و با مخالفت روحانی این موضوع باز هم تعیین تکلیف نشد تا اجرای این قانون همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

شریعتی عنوان کرد: شرکت‌های مجری طرح‌های برگزیده همچنان نگرانی‌هایی بابت عدم تصویب تنفس خوراک دارند زیرا ایده اصلی قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی اعطای تنفس خوراک است که باعث می‌شود نرخ بازگشت سرمایه این طرح‌ها افزایش یافته و اصل هزینه و سود طرح در مدت زمان کوتاهی بازگردد. لذا تا وقتی سهم سالانه تنفس خوراک در هیات امنای صندوق تصویب نشود مجریان با یک عدم اطمینان و ریسک مواجه هستند که این موضوع تاثیر منفی بر روند پیشرفت پروژه‌ها می‌گذارد.

وی اضافه کرد: البته با پیگیری‌هایی که کمیسیون انرژی مجلس داشت مجوز طرح‌های برگزیده قبل از مصوبه صندوق توسعه ملی توسط وزارت نفت صادر شد و در حال حاضر برخی از این طرح‌های پتروپالایشی شروع به کار کرده‌اند. در این شرایط باید شرایط را برای مجریان طرح فراهم کنیم نه اینکه با برخی تعلل‌ها باعث کندی در اجرای طرح‌ها شویم. علی رغم اینکه اعطای تنفس خوراک جزئی از قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی بوده اما روحانی با این موضوع مخالفت کردند.

پیشنهاد مجلس برای اعطای تنفس خوراک از محل تهاتر بدهی

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: پیشنهاداتی برای اصلاح این قانون در مجلس ارائه شده که هفته آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع مشکل اصلی اینجا است که طبق این قانون، تنفس خوراک از سهم صندوق توسعه ملی به پالایشگاه‌ها داده می‌شود ولی با توجه به افت صادرات نفت و سهم یک سوم صندوق توسعه ملی از درآمد حاصله، هیچگاه فروش روزانه 2 میلیون بشکه نفت که در این قانون به آن اشاره شده، سهم صندوق توسعه ملی نخواهد شد.

شریعتی گفت: در پیشنهادات اصلاحی این قانون تبصره‌ای را تدوین کرده‌ایم تا تنفس خوراک از طریق تهاتر بدهی‌های سنگین دولت به صندوق توسعه ملی اعطا شود و بدین ترتیب این مشکل حل خواهد شد و ضمانت اجرایی این قانون برای اعطای تنفس خوراک ایجاد می‌شود. در صورت تصویب این پیشنهاد، نفت موردنیاز برای اعطای تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها از سهم صندوق توسعه ملی اعطا می‌شود ولی از طرفی دولت نیز بدهی‌ها به صندوق را در قالب نفت می‌دهد

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها