کد خبر 97190

تحلیلگران چه می‌گویند؟

نیاز داریم به دوره‌ای برسیم که بازار تحلیلی شود و بورس ما رابطه‌اش را با تحلیل بنیادی از سر بگیرد. رشد شرکت‌ها بیش‌تر یک بازی «نرخ ارزی» بوده است و بالاخره تمام می‌شود و در شرایط متعادل، بازار به فاز تحلیلی خود برمی‌گردد.

رامین ربیعی، مدیرعامل گروه مالی فیروزه و تحلیلگر ارشد بورس

بازار سرمایه در مرحله رسیدن به قیمت‌های سالم -که لازمه هر بازاری است- قرار دارد اما رگولاتورها و بازیگران بازار، کارشان را بلد نیستند. ریزش30 تا 40 درصدی در بازاری که در کمتر از یک سال 8 برابر بزرگ‌تر شده بود، اصلا جای تعجب ندارد.

روند بازار سرمایه در چند هفته اخیر به‌گونه‌ای بوده که قیمت سهام شرکت‌های بزرگ به‌واسطه حمایت‌های انجام شده، ثابت ماند و شرکت‌های کوچک‌تر و متوسط، اصلاح قیمتی بالایی را پشت سر گذاشتند. با توجه به مفروضات نرخ ارز که اگر روی رقم‌های کنونی ثابت بماند، قیمت سهام در بازار جذاب‌تر هم خواهد شد. البته با فرض تاثیر تحولات سیاسی پیش رو، اگر هم نرخ ارز کاهش یابد، شرکت‌های بزرگ مانند شرکت‌های متوسط و کوچک‌تر، دچار اصلاح قیمتی خواهند شد.

به هر حال و باتوجه به میانگین‌های بلندمدت بازار که ثابت هستند و متغیرهای تاثیرگذاری مانند: نرخ ارز، نرخ تورم و تحولات سیاسی، هرکدام به جهت‌گیری بازار منجر می‌شود. در این میان، تفاوت زیادی میان ‌شرکت‌های بزرگ با سایر شرکت‌ها وجود دارد و کاملا مشخص است که اصلاح کمتری داشتند. اگر بازار را با شاخص و تعداد شرکت‌ها بسنجیم 50 شرکت به دلیل حمایت‌هایی که شده‌اند اصلاح چندانی نداشتند و در روزهای آینده اگر کاهش نرخ ارز را همراه با تحولات مثبت سیاسی در پیش داشته باشیم، بزرگان بازار هم به فاز اصلاح می‌خورند.

در مجموع و به دلیل تحولات سیاسی نگرانی‌های زیادی در بازار وجود دارد و سهامداران برای هر یک روزی که پول‌شان در بازار می‌ماند، ترس و دلهره دارند. بر این موارد، غیر شفاف بودن در مسایل کلان کشور را هم بیفزاییم، بنابراین مشاهده عرضه‌های متوالی نه‌تنها عجیب نیست بلکه طبیعی هم به نظر می‌رسد. حال اگر  بعد از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، تصویر شفاف‌تری از مسایل سیاسی وجود داشته باشد، ریسک‌های بازار که نوسان ایجاد می‌کنند، کاهش می‌یابد. فعلا همه چشم‌ها به انتخابات امریکا و تحولات بعدی آن دوخته شده است.

ما با بازاری مواجهیم که ارزش افزوده واقعی در شرکت‌ها ایجاد نشده و تولیدشان رشد نکرده است، برنامه‌های توسعه‌ای هم نداشتند. رشد این شرکت‌ها بیش‌تر یک بازی «نرخ ارزی» بوده است و بالاخره تمام می‌شود و در شرایط متعادل، بازار به فاز تحلیلی خود برمی‌گردد. در این صورت سرمایه‌گذاران هم بر اساس تولید و سودآوری شرکت‌ها تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرند اما الان بازار تحلیلی نیست. یا به بیان بهتر، تحلیل بازار روی محور نرخ دلار و بازارهای موازی می‌چرخد در حالی که بازار سرمایه باید تحلیل خودش را داشته باشد.

با این تفاسیر، نیاز داریم به دوره‌ای برسیم که بازار تحلیلی شود و بورس ما رابطه‌اش را با تحلیل بنیادی از سر بگیرد. در دوره رشد شارپی، پول‌ها بدون تحلیل وارد بازار شدند و سرمایه‌گذاران زیادی، دلیلی برای خرید سهام نداشتند. شاید بهترین توجیه هم کاهش ارزش پول ملی بود که مردم به بازار سهام و سایر بازارها رو آوردند. بنابراین، در حال حاضر لازمه بازگشت بازار سرمایه، شفافیت در حوزه ارزی دولت و ثبات برای روند تحلیلی بازار است.

تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها