کد خبر 97097

مدیر کالا و انرژی کارگزاری بورس و عضو کارگروه تخصصی کانون کارگزاران:

مدیر کالا و انرژی کارگزاری بورس و عضو کارگروه تخصصی امور معاملات پایاپای کالای کانون کارگزاران، در واکنش به تصمیم وزارت صنعت برای قطع اتصال قیمت کامودیتی‌ها با دلار، آن را غیر کارشناسی دانست و گفت: به نظر می‌رسد اتاق فکر وزارت صنعت نیاز به تغییر و تحولات اساسی دارد.

علی بخشنده، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، تصریح کرد: متاسفانه تصمیم‌گیری‌های غیر کارشناسی و شتاب‌زده در وزارت صنعت نشان می‌دهد که برخی از تصمیم‌سازان این وزارت‌خانه آشنایی چندانی با بازار سرمایه ندارند!

مدیر کالا و انرژی کارگزاری بورس، با اشاره به قیمت‌گذاری‌ها در بورس، گفت: تمامی قیمت‌گذاری‌ها در بورس با دلار تعیین می‌شود و در صورت قطع اتصال قیمت کامودیتی‌ها با دلار، این پرسش مطرح می‌شود که آیا تغییری در نرخ دلار ایجاد می‌شود؟

عضو کارگروه تخصصی امور معاملات پایاپای کالای کانون کارگزاران، تصریح کرد: چالش اقتصاد ایران، کاهش ارزش پول ملی است و این تصمیم‌های نادرست نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باری بر آن اضافه می‌کند. وقتی سقف رقابت باز و سود اقتصادی هم وجود داشته باشد، همه وارد می‌شوند.

بخشنده، افزود: قیمت‌گذاری پایه محصولات فولادی و غیر آهنی مانند آلومینیم و مس بر اساس دلار نیمایی انجام می‌شود و با توجه به افزایش 100 درصدی نرخ نیما در 6 ماه گذشته، قیمت‌گذاری این محصولات در بورس هم 100 تا 120 درصد افزایش داشته است. برای نمونه کاتد ملی مس در فروردین ماه 65 هزار تومان معامله می‌شد در حالی که هفته گذشته به 157 هزار تومان رسید. شمش آلومینیوم که در همین بازه زمانی حدود 18 هزار تومان بود به 45 هزار تومان قیمت پایه رسیده است. در محصولات فولادی مانند میلگرد و تیرآهن، قیمت‌های پایه حدود 4500 تومان بود که به 11 و 12 هزار تومان رسیده است.

وی با اشاره به انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها، گفت: پیش‌بینی تحلیلگران و فعالان بورس کالا بر این است که با تعدیل مثبت سالانه در گزارش‌های 6 ماهه، این شرکت‌ها افزایش فروش سودسازی خوبی را رقم بزنند.

مدیر کالا و انرژی کارگزاری بورس، ادامه داد: جای پرسش اینجاست که چرا قیمت همه کالاها و محصولات هم‌پای نرخ تورم رشد می‌کند اما قیمت سهام این شرکت‌های بزرگ و سودساز، دچار افت می‌شود؟

به گفته بخشنده، جو روانی و ریسک‌های سیاسی حاکم بر بازار سرمایه، باعث شده است تا سهامداران به ارزندگی سهم‌ها توجهی نکنند و در روزهای منفی، سهم‌های ارزنده از گروه‌های فلزات اساسی، فولادی و فلزات غیر فولادی مانند روی، مس و آلومینیوم را با کمترین قیمت عرضه کنند.

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها