کد خبر 97081

گزارش بازار؛ یکشنبه 27 مهرماه

نخستین روز کاری بورس تهران پس از سه روز تعطیلی پیاپی، در روز یکشنبه، 27 مهرماه، متاثر از ریزش‌های هفته گذشته و برخی اخبار و مسایل مختلف قرار گرفت و سهامداران، از زمان پیش‌گشایش تا دقیقه‌های پایانی بازار، شاهد تابلو یک‌دست قرمز بودند. به باور بسیاری از فعالان بازار، ریزش شاخص در سایه ترس عرضه‌های اخیر حقوقی‌ها اتفاق می‌افتد.

به گزارش بااقتصاد، شاخص بورس تهران هرچند هفته پر نوسانی را پشت سر گذاشته اما امیدوارانه به هفته آخر مهرماه چشم دوخته بود تا زیر تاثیر افزایش قیمت برخی از محصولات شرکت‌های بورسی، انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار و افزایش نرخ دلار، فاز اصلاحی را به پایان برد و وارد روند مثبت شود، اما نه‌تنها موج منفی بازار کاهش نیافت بلکه شاخص کل شدیدتر از قبل به سمت پایین میل کرد و در پایان امروز، ریزش بیش از 47 هزار واحدی را رقم زد.

ادامه ریزش شاخص بورس در سایه عرضه‌های آبشاری حقوقی‌ها؟

به گفته برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، تاثیر عرضه‌های آبشاری حقوقی‌ها در هفته‌های گذشته، همچنان بر بورس تهران سایه ترس افکنده است و شایعه‌ها و حواشی موجود نیز بر این روند ریزشی دامن می‌زند.

به هر روی، در تابلو معاملات امروز بیش 5 میلیارد و 750 سهم به ارزش 9 هزار و 700 هزار میلیارد تومان جابجا شد و شاخص کل نیز با 47 هزار و 17 واحد افت، در پله 1.5 میلیون واحدی ایستاد.

در معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، همراه با ریزش شاخص کل، با افت 5.5 هزار واحدی شاخص هم‌وزن نیز مواجه بودیم. در جریان دادوستدهای امروز، نمادهای بزرگ مانند فولاد و فملی بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند و تاپیکو، کگل، شپنا، شتران و شبندر نیز در رده‌های بعدی منفی‌های امروز بودند.

تابلو فرابورس نیز با عقب‌نشینی 353 واحدی شاخص آیفکس مواجه شد و در سقف 17 هزار و 721 واحدی جا خوش کرد. افت نمادهای قدری چون آریا، کگهر، زاگرس، هرمز، ذوب و شگویا، بیش‌ترین تاثیر منفی را در روند معاملات فرابورس برجا گذاشت.

واکنش منفی بازار به سخنان حمایتی رییس جمهوری!

با توجه به تجربه بازار در ماه‌های اخیر که همواره به سخنان حمایتی رییس جمهوری، واکنش منفی نشان داده است، شاید بتوان گفت که بخشی از ریزش‌های امروز بازار، به سخنرانی آقای روحانی در نشست هیات دولت و اشاره وی به حمایت از بورس هم مربوط باشد. به‌ویژه آنجایی که گفت: « هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه در دستور کار دولت قرار دارد و ایفای تعهدات دولت در ابزارهای مالی اسلامی قابل اتکاست! بخش خصوصی در عرضه اوراق مالی اسلامی جدید طی دهه اخیر همواره در بازار سرمایه حضور داشته ‌است؛ چنانچه خواهان حضور دایم بخش خصوصی و دولت در بازارسرمایه هستیم تا ابزارسازی‌های نوین برای تامین مالی آنها استفاده شود.»

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران در روز یکشنبه 27 مهر 99

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,514,398.56 (47017.36- معادل 3/01- درصد کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 406,442.23 (5515.70- معادل 1/3- درصد کاهش)

ارزش معاملات امروز: 6,318 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.2 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و تاپیکو

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,721.15 (353.87-)

ارزش معاملات: 3,457 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، کگهر و زاگرس

سیاست اتهام‌زدایی بانک مرکزی در گرانی نرخ دلار

نرخ دلار در صرافی ملی امروز به 32000 تومان رسید و در همین حال بانک مرکزی در ادامه سیاست‌های اتهام‌زدایی، رد پای دلالان خارج‌نشین در تشنج‌آفرینی بازار ارز و دلار را نشان داد! روابط عمومی بانک مرکزی با انتشار مطلبی در این زمینه، نوشت: «دلالانی که رد پای آنها به خارج از کشور می‌رسد با اعلام قیمت دلار و سایر ارزها در ساعت‌ها و روزهایی که صرافی‌ها و کارگزاری‌های رسمی بازار ارز تعطیل هستند، با تشنج‌آفرینی در بازار ارز، تلاش‌ها برای مهار التهاب بازار را بر باد می‌دهند که این موضوع، ضرورت ورود جدی‌تر نهادهای امنیتی و قضایی به موضوع «معاملات شبانه» بازار ارز را گوشزد می‌کند.»

با توجه به افزایش نرخ دلار و تاثیر مستقیم آن بر نرخ تورم که دو مولفه تاثیرگذار رشد شاخص بورس هستند، ریزش بورس در چنین روزهایی دور از انتظار تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه است. اگرچه مولفه انتخابات ریاست جمهوری امریکا و تاثیر آن بر بازار سرمایه، همچنان باقی است، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا بازار سرمایه پس از فروکش کردن تب و تاب انتخاب بایدن یا ترامپ، با تاثیرپذیری از نرخ رشد تورم و دلار، به روزهای اوج بازمی‌گردد؟!

 

تنظیم: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها