کد خبر 97027

کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه مطرح کرد

عرضه خُرد سهام عدالت و انجام معاملات آن توسط برخی کارگزاری‌ها در روزهایی که بازار روند ریزشی دارد، انتقاد بسیاری از فعالان بازار سرمایه را به همراه داشته است.

دکتر میثم باقری کوپایی، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک مسکن و عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران

دکتر میثم باقری کوپایی، عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران و مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک مسکن، معتقد است که فروش سهام عدالت باید خارج از معاملات بازار خُرد باشد و در سامانه دیگری تجمیع و تثبیت شود. نظر اجمالی وی را می‌خوانید.

مشکلی که در فروش سهام عدالت وجود دارد، این است که فروش باید خارج از بازار خُرد و به صورت بلوکی انجام شود. انتقادهایی هم به برخی از کارگزاری‌هایی که در روزهای گذشته اقدام به عرضه سهام عدالت کرده‌اند، وارد شده است. ناگفته نماند، بسیاری از اردرهای فروش سهام عدالت در یکی دو ماه اخیر به کارگزاری‌ها رسیده است و کارگزاری باید در اولین فرصت آنها را انجام دهند.

به نظر من و با توجه به وضعیت کنونی بازار، فروش این حجم از سهام عدالت به اعداد و ارقام سنگینی نیاز دارد و در روزهایی که حجم معاملات پایین است، عرضه خُرد سهام عدالت، بازار را تهدید می‌کند. بنابراین در برخی مواقع این فروش‌ها باید متوقف شوند و نهاد تصمیم‌گیر با تجمیع اردرهای سهام عدالت، آن را به صورت بلوکی و طی مذاکراتی که با افراد انجام می‌شود، عرضه کند. با عرضه بلوکی، افراد حقیقی و حقوقی ممکن است تمایل به سهامداری در شرکت‌های بزرگ داشته باشند و زمانی که قیمت‌ها مناسب باشد، به صورت بلوکی سهام مورد نظر را معامله کنند.

موضوع بعدی در فروش سهام عدالت، بازاریابی و مقدار عدد سهام است که باید مشخص شود. در روش کنونی که عرضه سهام عدالت خُرد و مطابق سیاست‌گذاری هر کارگزاری انجام می‌شود، نظارت بر آن توسط نهاد ناظر مشکل است و در بازار هم بی‌نظمی حاکم می‌کند. به نظر من اردرهای سهام عدالت باید در سامانه‌ای جمع شود و پس از ثبت به میزان تعیین شده، به صورت حراج در بازارهای دیگر که قابلیت معاملات عمده را دارند، انجام شود تا به بازار خُرد آسیب نزند. در غیر این‌صورت و با فروش خُرد سهام عدالت توسط هر کارگزاری، بازار کشش جذب این مبالغ را نخواهد داشت. فراموش نکنیم که بازار سرمایه در شرایطی نیست که همه سهامداران دغدغه صعود آن را داشته باشند. در روند کنونی که بازار با ایستایی مواجه است، اگر عرضه شدت بگیرد، دوباره شاهد فاز ریزشی و نزولی آن خواهیم بود و حمایت‌های همه‌جانبه اخیر برای تعادل بازار، بی‌نتیجه می‌ماند.

مکانیسم دیگری هم برای ساماندهی عرضه خُرد سهام عدالت وجود دارد و آن تغییر زمان عرضه و یا دو زمانه شدن بازار است که به‌عنوان راهکار مقطعی می‌توان اجرا کرد اما راهکار دایمی و بلندمدت، تجمیع حجم عرضه و تقاضای سهام عدالت در قالب سامانه‌ معاملاتی و تثبیت آن است. اگر اعداد و ارقام عرضه سهام عدالت بالا باشد، افراد و شرکت‌های زیادی هستند که تمایل به بلوک دارند و باید سهام عدالت را بلوکی عرضه کرد. البته مستلزم این است که در یک جایی حجم تقاضا و عرضه تجمیع شود و تقاضاهای معاملات عمده هم مشخص باشد.

تنظیم: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها