کد خبر 96962

گزارش بازار روز چهارشنبه، 23 مهرماه

بورس تهران، امروز را با اصلاح 18 هزار واحدی، در حالی به پایان رساند که مدیرعامل هلدینگ شستا، خبر بازگشایی این نماد را با بیش‌ترین میزان حمایت در هفته آینده اعلام کرد. این خبر مهم می‌تواند بهترین سیگنال مثبت برای بورس تهران در هفته آینده باشد و تحرکات مثبتی را در معاملات، این‌بار با لیدری شستا، ایجاد نماید.

به گزارش بااقتصاد، صبح امروز و در مرحله پیش‌گشایش بازار نمادهای شپنا و شتران، به نمایندگی از گروه پالایشی‌ها همچنان پرتقاضا ظاهر شدند اما خودرویی‌های پرشتاب، به دست‌انداز افتادند و در صف فروش قرار گرفتند. به گفته برخی از تحلیلگران بازار، علت افت سهام خودرو و خساپا، انتشار خبر موافقت مجلس با عرضه محصولات خودروسازان در بورس کالا بود! خودرو با صف فروش 1.4 میلیارد سهمی حجم معاملات 170 میلیونی را رقم زد و خساپا نیز با عرضه 890 میلیونی، حجم معاملات 52 میلیونی را پشت سر گذاشت.

خودرویی‌ها از کورس حمایتی عقب ماندند

شروع بازار با حمایت کامل تاپیکو، شتران، شپنا و شبندر، شاخص کل را با بیش از هزار واحد رشد مواجه کرد اما خودرویی‌ها‌ در همان دقایق نخست، معادلات بازار را بهم زدند و نماد خودرو با قیمت 369 تومان صف فروش بیش از 1.4 میلیاردی تشکیل داد و حجم معاملات آن به 105 میلیون سهم رسید. خساپا نیز در این کورس عقب نماند و با قیمت 285 تومان و صف فروش 724 میلیونی حجم معاملات 27 میلیونی را رقم زد. خگستر هم در کف روزانه با قیمت 498 تومان صف فروش 306 میلیونی ایجاد کرد.

مثبت و منفی‌های گروه محصولات شیمیایی

در سایر نمادها، گروه محصولات شیمیایی هم خوب ظاهر شدند و تاپیکو با قیمت 2166 تومان با افزایش 3 درصدی حجم معاملات 64 میلیونی را ثبت کرد و شیران در سقف روزانه و قیمت 3865 تومان صف خرید 12.5 میلیونی تشکیل داد. نمادهای نوری، شاروم، پاکشو، شدوص، وپترو، جم، شصدف، جم‌پیلن و شپارس هم در محدوده مثبت معامله شدند اما پترول، شگویا، آریا و فارس از این گروه، در دامنه منفی افزایش عرضه داشتند.

بانکی‌ها منفی اما روان و متعادل

معاملات در گروه بانکی‌ها هم گرچه منفی اما روان بود. وبصادر با حجم معاملات 405 میلیونی در قیمت 442 تومان در منفی 1 درصد معامله شد و وبملت با قیمت 604 تومان با افت 1 درصدی 304 میلیون سهم دادوستد کرد. وپارس 273 میلیون سهم معامله در قیمت 411 تومان معامله کرد که افت 2 درصدی داشت. وپاسار هم حوالی صفر تابلو با نوسانات مثبت در قیمت 1130 تومان معامله شد. وملل تنها نماد مثبت گروه بانکی بود که با افزایش 3 درصدی در قیمت 1499.8 تومان معاملات روانی را پشت سر گذاشت.

بدرقه مهرماه با سیگنال مثبت شستا؟

به این ترتیب، شاخص کل در پایان معاملات امروز، چهارشنبه، 23 مهرماه، درپی ریزش بیش از 18.6 هزار واحدی به عدد یک میلیون و 560 هزار واحدی رسید تا برای عبور از مرز مقاومتی 1.6 میلیون واحدی، نیاز به پریدن از سکوی 40 هزار واحدی داشته باشد. امکانی که با سیگنال مثبت دکتر محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شستا و خبرهای خوب مجمع عمومی این هلدینگ بزرگ و تاثیرگذار، در یکشنبه آینده، دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه 23 مهرماه 99

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,560,678.99 (18224.72- معادل 1/1- درصد کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 411,909.01 (2437.54- معادل 0/6- درصد کاهش)

ارزش معاملات: 9,287 میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: شپنا، تاپیکو و شترا

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: فولاد، فملی و کگل

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,074.94

ارزش معاملات: 3,466 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.8 میلیارد سهم

سه نماد با بالا‌ترین اثر مثبت: فرابورس، دماوند و وهور

سه نماد با بالاترین اثر منفی: آریا، وسپهر و صبا

 

در مجمع عمومی شستا چه خبر بود و هیات‌مدیره چه تصمیم‌هایی گرفت؟

شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری شستا که با 187 شرکت زیرمجموعه و 9 شرکت هلدینگ فرعی، بیش از 10 درصد از مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران را در اختیار دارد، تاثیرگذارترین نماد بازار سرمایه محسوب می‌شود که خبرها و حواشی آن روند بازار را دست‌خوش تغییر می‌کند. یکی از خبرهای مهم مجمع امروز شستا، تلاش هلدینگ صدر تامین  برای اکتشاف ذخیره قطعی طلا به میزان ۲۰ تا ۳۰ تن بود.

تغییر روند رایتل از زیان به سوددهی خالص ۱۳۰ میلیارد تومانی و عرضه اولیه آن در بورس، خبر مهم دیگر این هلدینگ سرمایه‌گذاری است که از زبان مدیرعامل آن اعلام شد.

برگزاری جلسه پذیرش سیمان آبیک روز چهارشنبه هفته آینده، تعیین تکلیف بازارگردان شستا تا یکی دو روز دیگر، برنامه افزایش سرمایه از محل اندوخته 6200 میلیاردتومانی، تخصیص سهام جایزه به سهامداران و تصویب تقسیم سود 99 درصدی قابل تخصیص به ازای هر سهم 120 تومان، از جمله خبرهای موثر و مثبت دیگر در مجمع عمومی شستا بودند. اما آخرین و مهم‌ترین خبری که رضوانی‌فر در پایان مجمع عمومی اعلام کرد، بازگشایی نماد شستا در هفته آینده با بیش‌ترین میزان حمایت از شرکت‌های زیرمجموعه بورسی این شرکت بود که به گفته تحلیلگران و فعالان بازار، سیگنال مثبت برای بورس در هفته پایانی مهرماه است. 

گزارش: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها