کد خبر 96903

شورای عالی بورس اعلام کرد:

دبیر و سخن‌گوی شورای عالی بورس از تصمیم‌های امروز شورا درباره نحوه معاملات سهام عدالت و تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه خبر داد.

به گزارش بااقتصاد، حسن قالیباف، اظهار کرد: تاکنون ۲۷ شرکت سهام عدالت استانی آماده پذیرش در بورس شده‌اند و در جلسه امروز آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و سهام عدالت بررسی و گزارشی در این خصوص به شورای‌عالی بورس ارائه شد.

به گفته رییس سازمان بورس، بر اساس آیین‌نامه ابلاغ شده در مرداد ماه، شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظف بودند سهامداران خود را شناسایی و اسامی آنها را در سامانه ثبت کنند. 
قالیباف افزود: دو ماه از ابلاغ آیین‌نامه گذشته است و اکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید به منظور انتخاب اعضای هیات‌مدیره سهامداران را برای حضور در مجمع دعوت و شرکت های سرمایه‌پذیر هم باید سود سهامدارانی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، مطابق سایر سهامداران پرداخت کنند.
وی ادامه داد: به این ترتیب سود سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شخصی و سود افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود.
دکتر قالیباف بر ضرورت اصلاحات مصوبه سال ۹۱ شورای‌عالی بورس در خصوص شرکت‌های تامین سرمایه نیز اشاره و اظهار کرد: با توجه به مصوبات شورا در سال ۹۱ تاسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری موسسان می‌توانستند حداکثر ۳۵ درصد یک شرکت تامین سرمایه را داشته باشند، اما امروز با اصلاحاتی که در این مصوبه صورت گرفت موسسان شرکت‌هایی که سهام عام تشکیل می‌دهند، فارغ از این که یک گروه یا چند گروه باشند، می‌توانند حداکثر۶۰ درصد یک شرکت تامین سرمایه را داشته باشند و مجاز هستند که ۴۰ درصد مابقی را پذیره‌نویسی عمومی کنند.
وی گفت: همچنین اگر گروه یا گروه‌هایی عضو هیاتمدیره و سهامدار یک شرکت تامین سرمایه باشند نمی‌توانند در دیگر شرکت‌های تامین سرمایه به عنوان عضو هیات‌مدیره حضور داشته باشند./ منبع: سنا

ارسال نظر

تازه ها