کد خبر 96902

بااقتصاد بررسی می‌کند

بررسی شرکت‌های عرضه اولیه شده در سال جاری نشان می‌دهد شستا رکورددار بیشترین بازدهی در سال جاری بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در شش ماه ابتدایی سال جاری، مردم با هجوم بی‌سابقه‌ای جهت حفظ ارزش سرمایه‌های هرچند اندکی که در دست داشتند به بازار بورس روی آوردند. می‌توان گفت عرضه‌های اولیه همواره بستری امن‌‌ترو جذاب‌تری برای تازه کاران بازار سرمایه به شمار رفته و می‌رود. از این رو استقبال برای خرید شرکت‌های عرضه اولیه شده در سال جاری جالب توجه بود.

بازار سهام، از ابتدای سال ۹۹ تا کنون در دو بازار بورس و فرابورس مجموعا پذیرای عرضه اولیه ۲۰ شرکت با میانگین بازدهی ۱۲۰ درصدی بوده است؛ ۱۲ شرکت از طریق فرابورس و ۸ شرکت از طریق بورس عرضه شده‌اند و بیشترین تراکم عرضه اولیه در مرداد بوده است. هرکدام از این شرکت‌ها با انتشار ۵ تا ۱۵ درصد از سهام خود وارد بورس شدند، که البته مقداری از آن نیز در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفته است.

بزرگ‌ترین عرضه اولیه‌های امسال

شستا، که در تاریخ ۲۷ فروردین ماه عرضه اولیه شد، با کسب بیشترین نقدینگی در بازار سهام، توانست برای چند روز با سبقت گرفتن از نمادهای بزرگی چون فولاد و فارس، جایگاه بزرگترین بنگاه بورسی را از آن خود کند. شستا با ارزش عرضه اولیه‌‌ای معادل ۵ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومانی بزرگ‌ترین عرضه اولیه‌ی سال ۹۹ و بعد از آن دو شرکت زیرمجموعه این هلدینگ، سرمایه‌گذاری سیمان تامین(سیتا) و سرمایه‌گذاری صباتامین(صبا) بزرگ‌ترین عرضه اولیه‌های امسال بوده‌اند.

بررسی میزان بازدهی

بزرگ‌ترین عرضه اولیه امسال(شستا) بیشترین بازدهی را نیز داشته است. با وجود آنکه نماد شستا از تاریخ 16 شهریور به دلیل اثرگذاری قابل توجه بر افت شاخص کل، متوقف شد و تاکنون هیچ خبری از تاریخ بازگشایی آن نیست، اما سودده‌ترین عرضه اولیه در سال جاری بوده است.

پس از شستا، سرمایه‌گذاری پویا با بازدهی 207 درصدی دومین نماد سودده در میان عرضه اولیه‌ها بوده است.

آریاساسول، پتروشیمی ارومیه،سرمایه‌گذاری صباتامین، صنایع لاستیک یزد، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر و شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک نیز شرکت‌هایی بودند که بازدهی بیش از 100 درصدی داشته‌اند.

در ادامه و در جدول ذیل اطلاعات دقیق‌تری از شرکت‌های عرضه اولیه شده در سال جاری آورده شده است.

قیمت شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین، اولین عرضه اولیه سال جاری، به دلیل افزایش سرمایه 200 درصدی که پس از عرضه اولیه اعمال کرد به صورت تعدیل شده آمده تا معیار مناسب‌تری از بازدهی آن به دست آید.

2020-10-13 16_58_39-Jump List for Word 2016

ارسال نظر

تازه ها