کد خبر 96844

دو مولفه تاثیرگذار در بازار سرمایه، نخست؛ شاخص و بازدهی و سپس نقدشوندگی از اهمیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه برای بررسی و ارزیابی روند بازار، همه به شاخص نگاه می‌کنند و این درست نیست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دکتر مصطفی صفاری- سبدگردان و تحلیلگر ارشد بورس- برای نمونه، شاخص کل بورس امروز با افت مواجه شده بود اما شاهد حجم بالای معاملات بودیم که سیگنال‌های خوب و مثبتی را برای روزهای آینده بازار سرمایه منتشر می‌کند.

زمانی که با افزایش حجم معاملات در بازار مواجه می‌شویم، به این معنی است که نقدشوندگی بازار مطلوب‌تر و بهتر شده است و در روند معاملات امروز از نقش مثبت بازارگردان‌ها نباید غافل شویم. بی‌تردید تاثیر مثبت حضور بازارگردان‌ها را افزون بر بازار سرمایه، در اقتصاد هم شاهد خواهیم بود.

به نظر من در ارزیابی روند امروز بازار، حجم معاملات بسیار خوب بود و در صورت انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت‌ها و اعلام سود و زیان آنها، روند بازار در روزها و هفته‌های آینده، مثبت‌تر هم می‌شود.

گروه خودرویی‌ها در ادامه روند مثبت روزهای اخیر، امروز هم با صف خرید مواجه بودند اما باید توجه کنیم که خودروسازان در ریزش‌های تابستانه امسال، افت زیادی کردند و نسبت به 19 مردادماه، تا 50 درصد افت قیمت داشته‌اند. یعنی از 700 تومان به 350 تومان رسیده‌اند و در صورت رشد، باز هم نسبت به تابستان امسال، قیمت پایین‌تری دارند، هر چند اکنون تقاضا برای این گروه زیاد است.

 

ارسال نظر

تازه ها