کد خبر 96807

با اقتصاد گزارش می‌دهد

تغییرات شاخص کل بورس و نرخ دلار از ابتدای سال 98 به قدری چشمگیر بود که اکثریت افراد جامعه برای حفظ ارزش پول خود به سمت یکی از آن‌ها روی آوردند.

بعد از نوسانات بالای نرخ دلار در اسفند ۹۸، انتظار میرفت که دلار روند افزایشی را در شروع سال ۹۹ نیز افسار گسیخته طی کند. گمان بر این بود که این هیجانات موقتی باشد و در همان فصل ابتدایی، نرخ ارز به ثبات نسبی‌ای برسد، اما شیب افزایشی نرخ دلار در تابستان شدت گرفت و بیشترین رکورد‌های قیمتی خود را رقم زد. همزمان با تحولات افزایشی در بازار دلار، در بورس نیز شاهد ثبت رکوردهای جدیدی بودیم، به طوری‌که بهار، به فصل بازدهی رویایی فعالان بازار سرمایه تبدیل شد و اخباری که از میزان سوددهی این بازار منتشر می‌شد زمینه‌های ترغیب تعداد زیادی از افراد جامعه برای ورود به بورس را به وجود آورد. غافل از اینکه هیچ بازار مالی‌ای همیشه صعودی نمی‌ماند و قطعا فراز و نشیب‌هایی دارد، تعداد کثیری از مردم بدون هیچ آگاهی و علمی وارد دنیای بورس شدند و سودهای عجیب و غریبی را در یک بازه زمانی کوتاه تجربه کردند. سرانجام در اواخر تیرماه بود که بازار بورس وارد فاز اصلاح شد و قیمت سهم‌ها راه‌های رفته تا قله را پس گرفتند، برخی از آن‌ها افت شدید بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کردند و دقیقا به نقطه خرید افراد تازه‌وارد رسیدند. جدا از اینکه دلایل اصلاح بازار چه بود و عوامل سیاسی و اقتصادی چه نقشی در آن داشتند، ترس و هیجان ایجاد شده در جهت از بین رفتن ارزش پول سبب شد تا بخشی از نقدینگی حقیقی‌ها از بازار سرمایه خارج و به بازارهای موازی از جمله دلار وارد شود.  

درنتیجه در اواسط تابستان حرکت خلاف جهت دلار و بورس آغاز شد، دلار وارد فاز صعودی شد و شاخص بورس به اصلاح ادامه داد. 

در ادامه برای آنکه درک بهتر و مقایسه‌ی درست‌تری از تغییرات شاخص بورس و نرخ دلار ارائه دهیم، به بررسی قیمت دلار و شاخص کل بورس در ۱۸ ماه گذشته می‌پردازیم. البته نرخ دلار در نظر گرفته شده در گزارش پیش‌رو، نرخ دلار سامانه سنا که میانگینی از معاملات ارز در بازارهاست، در نظر گرفته شده است. 

فراز و فرودهای قیمت دلار در سال ۹۸

 دلار سال ۹۸ را درانتهای کانال ۱۲ هزار تومانی آغاز، و انتهای کانال ۱۶ هزار تومانی پایان داد. در سه ماه ابتدایی سال، دلار میل به افزایش قیمت را در روند خود نشان داد؛ به‌طوری که در اواسط اردیبهشت با جهش ۲ هزار تومانی از ۱۵ هزار تومان عبور و درارتفاع ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومانی، بیشترین رقم فصل بهار خود را ثبت کرد. اما در ده روز پایانی اردیبهشت، روند قیمتی دلار نزولی شد و این روند تا اوایل آذر ادامه داشت.

در ابتدای مهرماه، و شروع شش ماه دوم سال دلار همچنان کانال ۱۱ هزار تومانی را از مرداد حفظ کرده و تا پایان آبان، تنها در این کانال نوسان داشت اما کم کم این ثبات را در آذر، با افزایش ۱۰ درصدی از دست داد و تا پایان بهمن ماه بین کانال ۱۲ و ۱۳ هزار تومانی نوسان داشت؛ دراسفند شیب قیمت دلار با افزایش ناگهانی، نه فقط سقف قیمتی خود در سال ۹۸، بلکه بالاترین قیمت در ۱۸ ماه گذشته‌اش را به ثبت رساند. متوسط قیمت دلار در سال ۹۸ با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۷، مبلغ ۱۲ هزار و ۹۱۸ هزار تومان بوده است.

1

رکورد بی سابقه‌ی بورس در ۹۸: بازار بورس که در فروردین در کانال ۱۷۹ هزار واحدی سال خود را آغاز کرده بود، در پی هجوم بی سابقه سهام‌داران خرد در این بازار، در اسفند ماه در ارتفاع ۵۱۲ هزار واحدی و با ثبت بازدهی بیش از ۱۸۰ درصد به کار خود پایان داد. 

2

 شیب بسیار تند دلار در شش ماه اول سال ۹۹: در ادامه‌ی روند افزایشی قیمت دلار در اسفند سال گذشته، دلار سال ۹۹ را در کانال ۱۵ هزار تومانی آغاز کرد و شاهد نوسانات کوچک در این کانال، تا اواخر اردیبهشت بود و کمترین قیمت‌های خود در نیمه نخست سال را همان روز‌های ابتدایی رقم زد. در اواخر اردیبهشت و گذر از کانال ۱۶ هزار تومانی شیب افزایش تندتر شد، به طوری که در اواسط تیر ماه از ۲۱ هزار تومان عبور کرد. دلار در شهریور، با ثبت قیمت ۲۷ هزار تومانی پرونده‌ی شش ماه ابتدایی سال خود را در سقف قیمت بست.

3

 

 بورس، رکورد دار بازدهی در بازارهای مالی طی نیمه اول 99 

 شاخص کل بورس نیز به رکورد زنی در سال ۹۹ ادامه داد و در بالاترین ارتفاع خود قرار گرفت. شاخص بورس که کانال ۵۰۰ هزارتایی را از اسفند سال گذشته با خود به همراه آورده بود، در کمتر از ده روز و با روندی بی‌سابقه از یک میلیون واحد عبور کرد. در ابتدای اردیبهشت اصلاحات جزیی را تجربه کرد اما در پایان اردیبهشت دوباره کانال یک میلیونی را رد کرد و با ادامه‌ی روند افزایشی خود در مرداد با عبور از مرز دو میلیونی، بالاترین رکورد تاریخی خود را به ثبت رساند. پس از آن دوباره شاخص شاهد ریزش‌هایی شد و در پایان اردیبهشت در کانال ۱.۵ میلیون واحدی توقف کرد.

4

ارسال نظر

تازه ها