کد خبر 96715

بااقتصاد گزارش می‌دهد

با افزایش جمعیت و پیش‌روی دنیا به سمت اقتصاد سبز و استفاده روزمره مردم از وسایلی که در آن از مس استفاده می‌شود، تقاضای جهانی مس سیر صعودی را در پیش گرفته است و آن را به یک کامودیتی استراتژیک تبدیل کرده است. از این رو چشم انداز میان مدت و بلند مدت این صنعت روشن پیش بینی می‌شود.

اقتصاددانان و تحلیلگران بین‌المللی، آینده‌ی صنعت مس را به دلیل دارا بودن نقش کلیدی‌ آن در حوزه‌ی توسعه و پی ریزی اقتصاد سبز، افزایش جمعیت و به موازی آن تقاضای مردم از این فلز، بسیار امیدبخش پیش‌بینی می‌کنند. نبود جایگزین برای مس، افزایش مصرف کشورهایی چون آلمان، چین، و آمریکا که بیش از ۶۰ درصد مصرف کل دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، استراتژی غول‌های اقتصادی دنیا به ویژه چین و آمریکا مبنی بر بازسازی زیر ساخت‌ها، روی آوردن دنیا به سمت اقتصاد سبز و در پی آن تولید ماشین‌های برقی و کشف ذخایر جدید مس در دنیا از جمله عوامل تاثیر گذار در چشم‌‌انداز روشن و پیشبینی بستر سودآور و امن برای سرمایه گذاری در این صنعت است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی، گرچه میزان تولید مس از ابتدای سال ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ تغییر چشمگیری نداشته است اما به عنوان سومین فلز استراتژیک دنیا، توانسته است کمترین تاثیر منفی را از این فاجعه‌ی اقتصادی بگیرد. اکنون مس، کانال قیمتی ۶۷۰۰ دلار در هر تن را رد کرده است.

چشم انداز روشن ایران در صنعت مس

ایران به دلیل دارا بودن معادن بزرگ مس، به عنوان یکی از فلزات اساسی که قیمت آن بر صنایع مختلف از جمله برق تاثیر می‌گذارد، همواره در تلاش است که با برنامه ریزی‌های بلند مدت و ایجاد طرح‌های توسعه‌ای مختلف تولید خود را افزایش و خطوط تجاری جدید ایجاد کند و جایگاه خود را در سکوی مس دنیا، ارتقاع دهد. 

در سال گذشته، کشور ایران با تولید ۲۶۱ هزار تن کاتد رتبه بیستم تولید مس پالایش شده در دنیا را به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری که سهم مس ایران در دنیا در این سال ۱/۱ درصد بوده است. همچنین در منطقه‌ی آسیا طی سال ۲۰۱۹، ایران رتبه هفتم تولید مس پالایش شده را به خود اختصاص داده و ۱٫۹ درصد تولید مس در این منطقه را از آن خود کرده است. با استناد به گزارش تفسیری سه ماه ابتدایی سال شرکت صنایع ملی مس ایران، برآورد میشود که تا پایان سال ۲۰۲۰ جایگاه ایران در تولید مس پالایش شده در دنیا به رتبه‌ی هفدهم، و در آسیا به رتبه‌ی ششم صعود کند.

شرکت ملی صنایع مس با هدف ایجاد ظرفیت ۴۳۰ هزار تن مس خالص و ۵۵۰ هزار تن کاتد، ۲۱ طرح توسعه‌ای تا پایان سال ۱۴۰۳ تعریف و اجرایی کرده است، که با بهره‌برداری از آن‌ها جهش در تولید مس کشور محقق می‌شود. میزان سرمایه گذاری این طرح ها ۳۳ هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

تاثیرات تحریم در صنعت مس ایران

با وجود اینکه بخش معدن کشور از سوی دولت آمریکا دو بار در لیست تحریم قرار گرفته است، اما کم نشدن میزان صادرات مس، عدم تاثیر تحریم‌ها در این صنعت را نشان می‌دهد. 

بنابراین چشم انداز صنعت مس در بلند‌مدت برای سرمایه‌گذاری مثبت ارزیابی می‌شود، زیرا این فضا به شدت درحال رونق بوده و پروژه‌های زیادی در دست اجرا داشته و همچنین طرح‌ها متعددی برای آینده آن تعریف شده است.


 

ارسال نظر

تازه ها