کد خبر 96688

بورس روی پاشنه شاخص هم‌وزن چرخید

معاملات امروز بازار سرمایه تصویر استقبال از نمادهای کوچک بازار را نشان داد اما در مقابل معاملات بزرگان و شاخص‌سازان اصلی متعادل و منفی دنبال شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار امروز دو مسیر متفاوت را طی کرد. در ابتدای شروع معاملات شاهد افزایش تقاضا در اکثریت نمادها به جز شاخص‌سازان اصلی بودیم. از این رو شاخص کل با افت بیش از 5 هزار واحدی رو به رو شد در حالی که شاخص هم‌وزن در مسیر افزایشی گام برمی‌داشت. با عبور از نیمه معاملات شرایط کمی بهتر شد و شاخص کل در پایان با افزایش حدود 1140 واحدی به روی رقم 1 میلیون و 541 هزار واحد متوقف شد اما شاخص هم‌وزن با عملکرد مطلوب‌تر افزایش بیش از 3300 واحدی را پشت سر گذاشت.

«فولاد»، «فملی» و «تاپیکو» نمادهای اصلی شاخص‌ساز و تاثیرگذاران منفی بودند اما «خودرو»، «اخابر» و «رمپنا» نمادهایی بودند گه توانستند بیشترین نقش افزاینده در شاخص کل را داشته باشند.

در معاملات امروز حدود 240 میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی ثبت شد. «فولاد»، «فملی» و «وبصادر» بیشترین حمایت حقوقی را داشتند. در مقابل بیشترین حجم ورود پول حقیقی در نمادهای «اخابر»، «وپارس» و «خودرو» صورت گرفت.

ارزش کل معاملات در بازار امروز از مرز 11 هزار میلیارد تومان عبور کرد.

بانک‌ها، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین حجم و ارزش معاملات در بازار امروز را ثبت کردند اما معاملات آن‌ها تلفیقی از روندهای مثبت و منفی بود در عوض بیش از نیمی از معاملات صنایع کوچک در مدار مثبت و صعودی با افزایش قابل توجه تقاضا دنبال شد. 

انتظار رشد شارپی از بازار نداشته باشید!

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند بازار در سه ماه ابتدایی امسال با ورود حجم عظیمی از نقدینگی رو به رو شد که این نقدینگی زمینه‌های رشد شارپی را به همراه داشت. اما با اصلاحاتی که در مدت اخیر شاهد آن بودیم به نظر می‌رسد هم‌اکنون بازار به تعادل رسیده باشد و معاملات آن سازگاری بیشتری با منطق دارد.

از طرفی گروهی دیگر از فعالان بازار و تحلیل‌گران معتقدند پیش‌بینی بازار در شرایط کنونی سخت شده است. تغییر و تحولاتی که در منطقه رخ داده به علاوه مسائل اقتصادی داخلی از جمله عوامل تاثیرگذار بر پیش‌بینی روند بازار هستند که با پیچیدگی همراه‌اند.

پایان خوب بازارهای جهانی

بازارهای جهانی پایان هفته خوبی را به ثبت رساندند؛ قیمت هر اونس طلا مجددا به کانال 1900 دلار بازگشت و در بازار فلزات مس با رشد 1.5 درصدی به رقم 6780 دلار در هر تن رسید، روی نیز افزایش 2 درصدی و رسیدن به قیمت 2430 دلار در هر تن را تجربه کرد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها