کد خبر 96601

پایان سبز بورس در هفته جاری

هفته‌ای که گذشت با خبر تغییر اعلام نرخ میانگین دلار نیمایی برای محصولات پتروشیمی از هفتگی به ماهانه آغاز شد و با برطرف شدن مشکل سامانه معاملات فرابورس و سبز شدن سراسری بازار به کار خود پایان داد تا در کانال 1.5 میلیون واحدی ماندنی شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سرمایه آخرین روز معاملاتی هفته را هم در مدار صعودی پشت سرگذاشت تا برآیند معاملات در هفته جاری مثبت ارزیابی شود و شاخص در کانال 1 میلیون و 540 هزار واحدی یعنی همان‌جایی که هفته را آغاز کرده بود به کار خود خاتمه دهد.

رویدادهای مهم هفته‌ای که گذشت

بازار در ابتدای هفته با افزایش تقاضا در نمادهای «خودرو» و «خساپا» آغاز به کار کرد از جمله مهم‌ترین اخبار روز شنبه تغییر در اعلام نرخ میانگین دلار نیمایی برای قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی از هفتگی به ماهانه بود. روز شنبه در جلسه کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی مصوب شد، نرخ میانگین دلار نیمایی در قیمت گذاری محصولات پتروشیمی از هفتگی به ماهانه تغییر پیدا کند.

در روز یکشنبه شاهد افزایش قابل توجه تقاضا در نمادهای گروه بانکی، در این روز اخبار داغی پیرامون عرضه اولیه شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس از زیرمجموعه‌های بانک پارسیان، منتشر شد و محرکی برای نماد «وپارس» و هم‌چنین سایر نمادهای بانکی شد.

هم‌چنین بازارگردان سایپا شرکت بازارگردانی سهم آشنا معرفی شد و سبب شد تا تقاضا برای خرید «خساپا» افزایش یابد.

در روز دوشنبه شاخص کل با افزایش عرضه‌ها آغاز به کار کرد اما نمادهای بزرگ گروه خودرو توانستند در مدار مثبت باقی بمانند. در این روز معاون بازار شرکت بورس زمان بازگشایی نماد «شستا» را نامعلوم اعلام کرد و گفت این موضوع بستگی به شرایط بازار دارد.

روز دوشنبه بازار با اخباری مبنی بر تعیین بازارگردان برای هلدینگ‌های سیمانی توجه ویژه‌ خرید به سمت این گروه رفت و پس از آن گروه انبوه‌سازی هم با موج مثبت رو به رو شد. شکل‌گیری این تحرکات مثبت در دو صنعت سیمان و انبوه‌سازی زمینه‌ها بازگشت توجه به سمت صنایع کوچک را فراهم کرد و بدین ترتیب از میانه هفته جاری شاهد چرخش معاملات در نمادهای کوچک بازار بودیم.

یکی از اعضای شورای عالی بورس در روز دوشنبه از انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی تا پایان هفته خبر داد اما با رسیدن به روز پایانی هفته این وعده باز هم در حد حرف باقی ماند!

حواشی بازار در روز سه‌شنبه پیرامون معاملات فرابورس می‌چرخید. برخلاف آنکه معاملات در بازار بورس روان و مثبت در جریان بود از ابتدای صبح پیام ناظر بازار مبنی بر شروع دیرتر معاملات فرابورس، منتشر شد. اشکالات سامانه فرابورس تا پایان وقت معاملات ادامه یافت و در نهایت از ساعت 13 تا حدود 16 عصر برخی از نمادهای بازار اول  دوم و صندوق‌های سرمایه‌گذاری معامله شدند.

نزدیک شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عرضه اولیه و حتی اعلام ورود آن تا 45 روز دیگر در شرایطی که به نظر نمی‌رسد این پالایشگاه بزرگ مسیر قابل توجهی برای ورود به بازار سرمایه طی کرده باشد، از اخبار پربحث بازار در روز سه‌شنبه بود.

واما آخرین روز معاملاتی هفته با برطرف شدن اختلال سامانه فرابورس و افزایش قیمت در نمادهای بزرگ و کوچک آغاز شد. افزایش قیمت سراسری تا پایان وقت معاملات ادامه پیدا نکرد و عرضه در نمادهای بزرگ فلزات اساسی و محصولات شیمیایی افزایش یافت اما با این حال این عرضه‌ها به حدی نبود که سبب منفی شدن رقم شاخص کل شود.

در پایان امروز شاخص کل با افزایش 26 هزار واحدی به رقم 1 میلیون و 540 هزار واحد رسید؛ «رمپنا»، «فارس» و «وبملت» شاخص‌سازان اصلی بازار در روز جاری بودند.

وضعیت نوسانی بازار طلا و ارز

قیمت رسمی دلار که توسط صرافی ملی اعلام می‌شود برای روز جاری نیز در کانال 29 هزار تومان قرار داشت طلا نیز نسبت به روزهای گذشته نوسانات قابل توجه نداشت. تعداد زیادی از معامله‌گران داخلی باور دارند ممکن است در آستانه انتخابات آمریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی دچار نوسانات افزایشی شود و به همین دلیل روی قیمت بالاتر اونس طلا حساب می‌کنند و باور دارند این نوسانات می‌تواند منجر به افزایش بیشتر قیمت سکه در بازار داخلی شود. این درحالی است که دو هفته قبل اونس طلا ریزش ۱۰۰دلاری را تجربه کرده بود.

ارسال نظر

تازه ها