کد خبر 96524

فولاد در پنجره جهانی

بررسی وضعیت صادراتی فولاد در تابستان نشان می‌دهد قیمت‌ها برای محصولات صادراتی افزایش خوبی داشته اما در مقابل با کاهش حجم صادرات رو به رو بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از آنکه در فروردین و اردیبهشت متاثر از شیوع ویروس کرونا میزان و قیمت فولاد صادراتی کاهش یافت و به کف قیمتی خود رسید در تابستان شاهد جبران بودیم. بیلت و اسلب به عنوان دو محصول اصلی صادراتی ایران در حوزه فولاد طی فصل تابستان تا کانال قیمتی 400 دلاری هم فروش رفت. در اواخر شهریور اسلب به قیمت فوب 432 دلار در هر تن و بیلت به قیمت 407.5 دلار در هر تن در بنادر کشور به فروش رفت.

با اتمام مقررات قرنطینه، فعالیت‌های صنعتی در سراسر دنیا از سر گرفته شد. عواملی چون رشد فعالیت‌های ساخت و ساز و آغاز تولیدات خودروسازان محرکی برای افزایش قیمت فولاد شد تا جایی که در تابستان شاهد قیمت‌‌های قابل توجه برای صادرات محصولات فولادی بودیم.

بازارهای صادراتی فولاد ایران و کاهش حجم صادرات

براساس گزارش‌های «متال بولتن» و گزارشی که «چیلان» منتشر کرده است: در تابستان امسال، شرق آسیا، خصوصاً چین، و همچنین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، بازار اصلی بیلت و اسلب صادراتی ایران بوده‌اند.

چین با سیاست مشت آهنین در کوتاه‌ترین زمان ممکن بحران کرونا را کنترل کرد و فولادسازان این کشور، پس از بازگشایی اقتصادی، به سرعت تولید با حداکثر ظرفیت را از سر گرفتند. چینی‌ها به‌طور سنتی مشتریان فولاد میانی صادراتی ایران بوده‌اند و در تابستان امسال نیز تقاضای خوبی از طرف این مشتریان برای فولاد صادراتی ایران وجود داشت.

در اواخر تابستان هم علی‌رغم کاهش خرید بیلت ایران توسط مشتریان اصلی آسیایی، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران تقریباً ثابت ماند و تقاضا برای شمش تولیدی فولادسازان ایرانی به سمت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، شیفت کرد. متال بولتن در هفته آخر شهریور گزارش داد که یک محموله ۳۰ هزارتنی شمش صادراتی ایران با قیمت فوب ۴۱۰ دلار به ازای هر تن به یک مشتری در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس فروخته شده است.

در سال ۹۸، ۲۵.۴ درصد فولاد میانی تولیدشده در ایران، راهی بازارهای جهانی شد و فولاد صادراتی یکی از بخش‌های مهم صادرات غیرنفتی کشور بود. ارزش کل صادرات بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال گذشته، ۸.۴۹ میلیارد دلار بود که از این میان زنجیره فولاد با صادرات ۴.۵ میلیارد دلاری، بیشترین سهم را داشت.

با وجود این که در تابستان امسال، قیمت‌های بسیار خوبی برای فولاد صادراتی ایران رقم خورد، اما در حوزه صادرات فولاد، چالش‌های مقرراتی شدیدی وجود داشت که در نهایت کاهش قابل توجه حجم صادرات ایران را در پی داشت.

ارسال نظر

تازه ها