کد خبر 96380

آنچه در بازار امروز گذشت

در جریان بازار سرمایه امروز که با افت 23 هزار واحدی شاخص کل به پایان رسید، حقیقی‌های بازار نقش تعیین کننده داشتند و اصلی‌ترین علت منفی شدن بازار فروش حقیقی‌ها بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در ابتدای شروع معاملات امروز هم‌مسیر با روز گذشته با روند افزایشی شروع به کار کرد اما روند صعودی پایدار نماند و با گذشت دقایقی با بازار نوسانی و منفی رو به رو شدیم که گرایشات آن به نزول بیش از صعود بود.

در پایان شاخص کل افت 23 هزار واحدی و توقف بر روی رقم 1 میلیون و 522 هزار واحد را نشان داد؛ نمادهای فارس، فولاد، تاپیکو، فملی، کگل، کچاد و پارس بیشترین تاثیر بر شاخص کل را داشتند.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز از 17.5 هزارمیلیارد تومان بیشتر شد.

پایان بازار امروز با خروج 1565 میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی‌ها به پایان رسید. حقیقی‌های بازار امروز بیشترین خروج نقدینگی در نمادهای فولاد، فملی و تاپیکو را رقم زدند و در مقابل بیشترین خرید در ثامید، وسپهر و سمگا داشتند.

تحلیل‌گران خوش‌بین به رشد شاخص 

 امین کریمی پژوهشگر اقتصادی با انتشار مطلبی با عنوان "چسبندگی در پیش‌بینی کارشناسان"  مدعی شد در بررسی پیش‌بینی۱۵۰ کارشناس مالی از وضعیت بورس ایران که در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده، خوش‌بینی به رشد بازار در روزهای آتی مشهود است. پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در روزهای آغاز کاهش شاخص بورس بیشتر به‌چشم می‌خورد و با گذر زمان این چسبندگی در پیش‌بینی‌ها کاهش پیدا می‌کند. با وجود اینکه شاخص بورس از اواخر مرداد تا هفته پیش حدود ۳۰ ‌درصد ریزش داشت اما ۱۰۶ نفر معادل حدود ۷۰‌ درصد کماکان به رشد بازار در روزهای آتی خوش‌بین بودند.

خساپا هم دارای بازارگردان شد

معاملات امروز گروه خودرو در نمادهای مورد توجه اینکه شامل خودرو، خگستر و خساپا روند پرنوسانی از معاملات مثبت و منفی را پشت سر گذاشت اما تمایل به مثبت شدن و مثبت ماندن بیش از روزهای گذشته در آن به چشم می‌خورد. یکی از مهم‌ترین اخبار در بازار امروز اعلام بازارگردان خساپا بود. بر اساس آنچه معاون اقتصادی سایپا اظهار کرد، صندوق بازارگردانی سهم آشنا به عنوان بازارگردان این شرکت خودروساز انتخاب شده است.

برنامه آغاز فروش نمادهای سهام عدالت خارج از بازار کلید خورد

بورس تهران در اطلاعیه‌ای از آغاز سفارش گیری فروش نمادهای سهام عدالت صرفا از سوی حقوقی ها از ساعت ۱۳ تا ۱۵ خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: کارگزارانی که سهام عدالت در کد کارگزاری آنها تعریف شده می‌توانند سفارشات فروش خود را به بالاترین قیمت (قیمت پایانی و یا قیمت آخرین معامله، هرکدام که بالاتر است) از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۵:۰۰ بدون رعایت دستورالعمل معاملات بلوک در سامانه معاملات بلوک وارد کنند. ورود سفارش خرید صرفاً توسط اشخاص حقوقی مجاز است.

 

ارسال نظر

تازه ها