کد خبر 96293

آنچه در بازار امروز گذشت

بورس اوراق بهادار اولین روز معاملاتی هفته را با صعود 42 هزار واحدی و افزایش قابل توجه تقاضا آغاز کرد به طوری که صف‌های فروش خودرو، خساپا و خگستر به طور کامل جمع‌آوری و به صف خرید تبدیل شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار بالاخره امروز روند صعودی مستمر را طی کرد و بدون نوسان کاهشی افزایش بیش از 42 هزار واحدی را رقم زد تا در کانال 1 میلیون و 546 هزار واحد آرام بگیرد.

ارزش معاملات روز جاری به حدود 11 هزار میلیارد تومان رسید و فولاد، فملی و فارس صدرنشین تاثیرگذاری بر شاخص کل شدند.

هم‌اکنون می‌توان اظهار کرد تقریبا تمامی سهم‌های بزرگ دارای بازارگردان شده‌اند و روند صعودی بازار در حال شکل‌گیری است در آخرین خبرهای تشکیل صندوق بازارگردانی در روز جاری خداداد غریب‌پور رئیس هیات‌عامل ایمیدرو از تاسیس صندوق بازارگردانی در دو شرکت گل‌گهر و چادرملو خبر داد تا بدین ترتیب غول‌های معدنی کگل و کچاد هم دارای بازارگردان شوند.

ذوب امسال به سودآوری می‌رسد

از جمله مهم‌ترین رویدادها در شرکت‌های بزرگ خبرهای خوبی بود که مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در روز جاری منتشر کرد. منصور یزدی‌زاده در مورد آخرین وضعیت فروش ذوب آهن اصفهان گفت: در 6 ماه اول سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از 7.56 هزار میلیارد تومان درآمد فروش محقق شده و با این روند قطعا تا پایان سال جاری از زیان انباشته خارج و به سودآوری می رسد.

یزدی زاده از برنامه افزایش سرمایه قریب الوقوع خبر داد و گفت: تدارک افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران در جریان و در مرحله بررسی حسابرس و بازرس قانونی است و بزودی نهایی و در کدال افشا می شود تا با دریافت مجوز سازمان بورس و برگزاری مجمع فوق العاده ، بهبود ساختار مالی شرکت و همچنین تامین سرمایه در گردش مورد نیاز جهت افزایش تولید در سال آتی فراهم شود .

تاثیرات انتشار گزارشات ماهانه شرکت‌ها

درباره گزارش‌های ماهانه منتشر شده از سوی شرکت‌ها، شروین شهریاری، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: در هفته گذشته، مطابق با زمان‌بندی مصوب، جزئیات تولید و فروش ماهانه شرکت‌ها در سامانه کدال انتشار یافت. مطالعه اجمالی گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد که ماه شهریور، بهترین ماه تاریخ به لحاظ فروش حجمی و مقداری در برخی از مهم‌ترین شرکت‌های بازار در گروه‌های شیمیایی، معدنی و فولادی بوده است.

در سایر گروه‌ها، به جز تک‌شرکت‌ها، روند افزایش درآمد فروش بیشتر با نرخ تورم عمومی هماهنگی دارد که تناسبی با جهش نرخ‌های سهام آنها در یک سال گذشته نشان نمی‌دهد. درخصوص شرکت‌های بزرگ کالایی، تعمیم درآمد فروش شهریور ماه به ۱۲ ماه آینده موجب می‌شود اغلب شرکت‌های این گروه بر اساس محاسبات تحلیلی با نرخ قیمت بر درآمد (P/ E) کمتر از ۱۰ واحدی در حال معامله باشند.

وضعیتی که هر چند در فضای تورمی و کاهش ارزش پول، برای سرمایه‌گذاری جذاب به‌شمار می‌رود اما از یک جهت با «ابهام تعمیم» روبه‌روست. از این منظر، فرض قابلیت تعمیم درآمدهای شهریور برای این شرکت‌ها به ۱۲ ماه آینده به معنی فرض ثبات نرخ ارز در محدوده کنونی و پایین ماندن درآمدهای صادراتی نفت کشور و عدم‌امکان دسترسی به ذخایر ارزی به‌عنوان علت اصلی تداوم کاهش پرشتاب ارزش پول ملی است.

این فرض در حال حاضر با عنایت به در پیش بودن انتخابات آمریکا و تفاوت رویکرد رسمی اعلام شده توسط دو نامزد در تعامل با ایران با نااطمینانی زیادی مواجه است؛ ضمن آنکه فارغ از گشایش‌ها یا دشواری‌های واقعی در زمینه درآمدهای ارزی، عامل انتظارات هم نقش مهمی در نوسان بازارها به‌ویژه نرخ ارز در کوتاه‌مدت ایفا خواهد کرد

در بازار طلا و دلار چه خبر بود؟

در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک‌میلیون و 350 هزار تومان، قیمت دلار 29 هزار و 600 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 14میلیون و 800 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 14میلیون تومان است.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 8 میلیون و 200 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 5 میلیون و 300 هزار تومان و سکه گرمی2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و 350 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 794 هزار تومان و هر مثقال طلا 5میلیون و 845 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

در بازار ارز نیز قیمت دلار  29 هزار و 600 تومان، یورو 34 هزار و 800 تومان و درهم امارات 8 هزار و 120 تومان اعلام شده است.

گفتنی است، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.

ارسال نظر

تازه ها