کد خبر 96230

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت:

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد: تا پایان امسال بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد تولید می‌شود و تولیدکنندگان باید 60 درصد از تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند.

 به گزارش بااقتصاد، داریوش اسماعیلی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولیدکنندگان شمش باید ۶۰ درصد از تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند و بر این اساس، انجمن تولیدکنندگان فولاد از وزارت صنعت درخواست اختیار سه ماهه برای عرضه داده بود که تاکنون محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه وقتی شمش فولاد صادر می‌شود و دلار آن باز می‌گردد باید به نرخ نیمایی تبدیل شود، افزود: روز سه شنبه قیمت شمش معامله شده در بورس کالا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و یک تن شمش ۵۰۰ دلار با ارز نیمایی بود در حالی که قیمت فوب ۴۰۳ دلار و هزینه حمل و نقل از در کارخانه تا بورس نیز ۲۵ دلار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: مهم نیست که هر یک از تولیدکنندگان شمش، ۶۰ درصد تولید خود را در داخل توزیع کنند بلکه باید انجمن تولیدکنندگان فولاد ۶۰ درصد تولید را به هر شکلی که صلاح می‌داند در بورس کالا توزیع کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت همچنین از کاهش قیمت شمش و میلگرد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اگر تولیدکنندگان شمش‌های فولادی، کف عرضه را رعایت نکنند محدودیت صادراتی خواهند داشت.

وی گفت: پیشنهاد‌های جدیدی را به ستاد تنظیم بازار خواهیم داد که مبنای قیمت پایه شمش حدود ۷۵ درصد درب کارخانه است و سقف معاملات را حداکثر با ۹۵ درصد این عدد خواهیم بست.

به گفته اسماعیلی، مبنای محاسبه ارز نیمایی میانگین سه ماهه گذشته است. وی تصریح کرد: به جز معاملات باطل شده در بورس کالا، تولید کنندگان شمش از تعهد ۶۰ درصدی خود دو میلیون تن عقب هستند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت افزود: بیش از چهار میلیون تن میلگرد تولید شده، اما شمش مورد نیاز آن در بورس کالا عرضه نشده است و تولید کنندگان شمش با عرضه کم در بورس کالا، قیمت را حتی بیشتر از قیمت جهانی افزایش داده اند تا بتوانند خارج از بورس با قیمت بالا شمش را به نوردکاران بفروشند.

اسماعیلی گفت: در بورس کالا قیمت پایه اعلام می‌شود و شمش ۹۵ درصد فوب خلیج فارس باید تعیین شود.

وی افزود: ارزبری کارخانه‌های فولاد به ازای هر تن تولید شمش؛ حداکثر ۵۰ دلار است و کشور‌های واردکننده فولاد برای محصولات نهایی تعرفه گذاشته‌اند و شمش را بدون تعرفه وارد می‌کنند به همین دلیل، شمش محصول خام محسوب می‌شود.

اسماعیلی گفت: کشور‌های حاشیه خلیج فارس، کارخانه‌های تولید میلگرد ایجاد کرده‌اند و ماده خام شمش را از ما می‌گیرند و در صورت ادامه این روند، به مرور بازار‌های جهانی میلگرد را از دست خواهیم داد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان این که همه ارز حاصل از صادرات محصولات در سبدی در قالب ایمیدرو به همه تولیدکنندگان توزیع می‌شود، گفت: از این جهت، کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تأمین ارز مورد نیاز خود، مشکلی ندارد.

اسماعیلی افزود: میزان عرضه شمش یک میلیون و ۹۱۱ هزار و ۶۴۰ تن در بورس کالا بوده که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن معامله شده است.

وی گفت: یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۴۳۸ تن میلگرد نیز از ابتدای سال در بورس کالا عرضه شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها