کد خبر 96073

مدیر سرمایه‌گذاری پترول:

مدیر سرمایه‌گذاری پترول، با انتقاد از تصمیم‌های یک‌شبه و خلق‌الساعه برای بازار سرمایه، معتقد است: تصمیم‌های یک‌شبه‌ و خلق‌الساعه همراه با محدودیت‌هایی‌ که اعمال می‌شود، روی شاخص تاثیر منفی می‌گذارد و به اصطلاح، مدیریت گلخانه‌ای شاخص، مکانیسم درست و سالم بازار را زیر سوال می‌برد.

دکتر فرهاد جوانمردی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، می‌افزاید: با خدشه‌دار شدن مکانیسم بازار، اعتماد عمومی سلب می‌شود و برگشت دوباره اعتماد و همچنین روند شاخص به مسیر عادی آن دشوار است.

وی در پاسخ به این پرسش که موج اصلاح و ریزش شاخص تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح می‌کند: باید به این روند اصلاحی و ریزش شاخص بورس عادت کنیم. با توجه به نرخ فعلی دلار در بازار و محدودیتی که قرار است در خرید و فروش دلار اعمال و آن را تعزیراتی کنند، جریان نقدینگی دوباره به سمت بازار سرمایه برمی‌گردد.

مدیر سرمایه‌گذاری پترول، ادامه می‌دهد: متاسفانه با این تصمیم‌های شتاب‌زده سازمان برای بازار سرمایه، شاخص را زیر فشار قرار می‎‌دهد و پروسه بازگشت شاخص را طولانی‌تر می‌کند اما به هر حال و بزودی، شاخص به مسیر صعودی برخواهد گشت.

جوانمردی به این پرسش که آیا پروسه زمانی بازگشت شاخص کوتاه‌مدت خواهد بود، پاسخ می‌دهد و می‌گوید: تا کمتر از دو هفته دیگر، بازار به ثبات می‌رسد و سپس شاخص با شیب کم، بالا می‌رود و صعود می‌کند اما نباید مانند گذشته انتظار صعود شارپی را داشته باشیم.

این تحلیلگر بازارهای مالی، به پیشروهای بازار در فصل پاییز نیز اشاره و اظهار می‌کند: در حال حاضر، بیش‌تر نمادها و سهم‌ها بجز خودرویی‌ها و پالایشی‌ها به ارزندگی رسیده‌اند و صنایع فولادی، معدنی و پتروشیمی پیشروهای بازار در فصل پاییز و زمستان خواهند بود.

به گفته مدیر سرمایه‌گذاری پترول، به دلیل افزایش نرخ دلار نیمایی که سقف معامله آن برداشته شده و به احتمال زیاد سقف قیمتی آن نیز برای صنایع بزرگ معدنی، فولادی و پتروشیمی حذف خواهد شد، بیش‌ترین تاثیر را گروه پتروشیمی‌ها روی شاخص خواهد گذاشت.

ارزیابی جوانمردی از روند بازار در فصل پاییز، مثبت است و می‌افزاید: روند صعودی بورس در فصل زمستان هم تداوم خواهد داشت و شاخص تا پایان امسال به سقف قبلی برمی‌گردد.

 

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها