کد خبر 96059

آنچه در بازار امروز گذشت

بورس امروز هم به مسیر خود در شیب نزولی ادامه داد و نمادهای بسیاری در بازار قفل در صف‌های فروش باقی ماندند؛ قوانین حجم مبنا و دامنه نوسان دو عاملی هستند که روند اصلاحات لازمه را فرسایشی و کند کرده‌اند. روند حال حاضر باعث شده تا سهامدارانی که در سود هستند و قصد شناسایی سود را هم دارند هر روز شاهد کاهش ارزش دارایی‌های خود باشند، از این رو در وضعیت کنونی بازار هیچکس نمی‌تواند ادعا کند چقدر شناسایی سود داشته است!

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز با افت حدود 55 هزار واحدی از نیمه‌های کانال 1.5 میلیون واحدی هم فاصله گرفت و در حال نزدیکی به کانال 1.4 میلیون واحدی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در شرایطی که تورم لجام گسیخته در کشور حاکم شده و هرکسی به فکر حفظ ارزش پول خود از طریق سرمایه‌گذاری است، هشتگ‌های بورس، سکه، طلا و سود از پرطرفدارترین ترندهای این روزها در شبکه‌های اجتماعی هستند که در میان کاربران رد و بدل می‌شوند.

شاخص کل بورس پس از روند اصلاحی که از اوایل مرداد آغاز کرد هم‌چنان در شیب کاهشی قرار دارد و امروز را هم با افت حدود 55 هزار واحدی با رسیدن به رقم 1 میلیون و 515 هزار واحد به پایان برد تا نزدیکی ورود به کانال 1.4 میلیون واحدی بیشتر حس شود و پیش‌بینی اینکه فردا شاخص کل به کانال مذکور وارد می‌شود را ممکن سازد.

شاخص‌ و تغییرات قابل توجه آن هم‌چنان در مدار «فارس»، «فولاد»، «فملی»، «کگل»، «تاپیکو» و نمادهای پالایشی که نماینده اصلی آن‌ها در روز جاری «شپنا» بود، می‌چرخید.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود 5 هزار میلیارد تومان رسید تا بازار هم‌چنان قفل در صف‌های فروش باقی بماند.

قوانین حجم مبنا بلای جان بازار شده است

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که حداقل در نیمی از نمادهای بازار سهام، رخوت تقاضا فضای کلی داد‌وستدها را به کما برده است. همان طور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد دلیل نرسیدن قیمت‌ پایانی به قیمت معاملات سهام علی‌الخصوص در نمادهای کوچک ناشی از نبود خریدار بود که سبب می‌شود قیمت‌ها بنا بر صلاحدید بازار تخصیص نیابند.

در واقع بر خلاف آنچه بسیاری از مدیران بازار سرمایه سعی در جا انداختن آن داشته‌اند، قانون قدیمی حجم مبنا بیش از آنکه به کمک بازار بیاید سنگ بزرگی است که در روزهای اشباع خرید و فروش در بازار به پای لنگ دامنه نوسان می‌خورد و در مواجهه نبودن سازوکارهای معقول از تعیین آزادانه قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کند. در روز گذشته نیز تکرار همین چرخه معیوب سبب شد به رغم صف فروش‌های سنگین در نمادهای مختلف حجم مبنا تنها کسری از میزان متناسب با محدودیت دامنه نوسان باشد.

آن‌طور که به نظر می‌رسد افزایش بیش از حد شناوری در برخی از نمادها که پیش از این در پاسخ به حجم بالای تقاضا روی می‌داد، حالا خود به عاملی منفی تبدیل شده است. تمامی این رخدادها اما در حالی روی می‌دهد که پیش از این و در زمان سکانداری شاپور محمدی در سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بود تا این مشکل قدیمی حل شود و حجم خودساخته مبنا که حاصل اختراع متخصصان وطنی است،کنار گذاشته شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها